reklama

Změna se hbitě přeorientovala do opoziční role, kritizuje dění na radnici, kterou řídí též

12. 5. 2018
INVENTURA: Nad krajem se rozhostila ukázková okurková sezóna, tedy čas, kdy se nic významnějšího neděje. Může za to už druhý nevšední týden, kdy lze se čtyřmi dny dovolené vykouzlit týdenní volno, s předchozím víkendem i devítidenní. Letní počasí tomu jen nahrává. Hned v pondělí se sice Změna snažila zčeřit poklidnou hladinu místního politického rybníka oznámením, že spolu s TOP09 vyzvala libereckého primátora, aby svolal mimořádné jednání zastupitelů s jediným bodem jednání – situace v DPMLJ.
Změna se hbitě přeorientovala do opoziční role, kritizuje dění na radnici, kterou řídí též
Archivní foto z Majálesu

„Zastupitelé zvolení za Změnu pro Liberec a za TOP 09 se podepsali pod výzvu ke svolání mimořádného zastupitelstva, které bude mít na programu řešení krizové situace v dopravním podniku. Protože podpisů je dostatek, primátor bude muset toto zastupitelstvo svolat, píše ZPL v tiskové zprávě. „Pan Batthyány sice prohlásil, že mimořádné zastupitelstvo svolá, dosud však neudělal nic. Nechceme riskovat, že DPMLJ bude i v dalších měsících řídit primátorův přítel Pavel Šulc (exANO), který je obviněn policií za trestné činy, související přímo s jeho působením v dopravním podniku,“ říká v TZ svého hnutí Jan Korytář. A je evidentně pod jeho rozlišovací schopností, že autorka jím podepsané zprávy neumí správně napsat ani uvozovky v přímé řeči.

Primátorovi do hlavy nevidí nikdo, je ale teprve začátek května, navíc přetrhávaný státními svátky, takže na svolání mimořádné schůze, kde se Změna chystá pouze exhibovat a pořádně umýt hlavu všem, kromě svých exponentů v DPMLJ, je pořád dost času. Batthyány to navíc veřejně slíbil na posledním jednání zastupitelů, takže se možná už dávno ladí termín. Ovšem protože na radnici už dlouho neví pravá, co dělá levá, uchyluje se Změna, jež je pořád součástí radniční koalice, k podobným siláckým proklamacím. Uvidíme, jak to dopadne.

Fakt, že se Změna ve svém prohlášení už ani neobtěžuje zmiňovat prvního muže liberecké radnice oficiálním titulem, je směšný a zoufalý zároveň. Přitom to byla Změna, která Batthyánymu umožnila, aby se primátorem stal. Vyměnila to za pozici pro svého lídra Jana Korytáře, který se koaliční dohodou usídlil na pozici statutárního náměstka primátora s gescí nad financemi, rozvojem a projekty. A podle toho to taky v Liberci vypadá. Byť měla Změna v radě města až do odchodu náměstka Ivana Langra od Změny početní převahu, neprosadila nic podstatného. Teď už to samozřejmě nedohoní… Pouze plkala, plká a plkat bude. To jí jde skvěle.

Liberec pod taktovkou ekonomického, resp. neekonomického náměstka v době ekonomické konjunktury nebývale stagnuje, nerozvíjí se a pár realizovaných, leč zcela bezvýznamných projektů, je pro legraci i králíkům. O to intenzívněji se Změna snaží svalit všechnu vinu na primátora a jeho kolegy z bývalého ANO. Chce jen lízat smetanu a škraloupy ponechat na těch druhých.

Vtáhla účelově, leč průhledně, do své špinavé hry i opoziční Starosty. Ti se ale proviňují pouze tím, že se, ve snaze, aby se alespoň něco někam pohnulo, musí přiklonit k jedné či druhé straně znesvářené koalice. Bez toho by nebylo už vůbec nic, protože ZPL a exANO se nejspíše neshodnou už ani na tom, kolikátého je.

Změna se hbitě přeorientovala do opoziční role, kritizuje dění na radnici, jíž řídí, a myslí si, že jí to projde. U jejích příznivců pochopitelně ano, u nepříznivců samozřejmě ne. U těch nevyhraněných se neví. Proto je třeba opakovat, sílícím propagandistickým prohlášením prozměnařských kanálů navzdory, že Jan Korytář a jeho lidé měli bezmála už tři a půl roku na to, aby se předvedli. Nedokázali nic. Když odhlédneme od působivých prezentací a propagandistických her „coby kdyby“, nemůžeme nalézt nic, kromě líbivých drobností, čím by Změna ve své „éře radniční“ městu prospěla.

Už je mi to vcelku trapné opakovat, ale opravené Lesní koupaliště, pár zelených plácků s průlezkami a záhony vysazených kytek opravdu nijak zvlášť „městotvorně“ nevyhlíží. To je spíše běžná údržba snadno realizovatelná v době, kdy městská pokladna díky nárůstu RUD, sdílených daní, bobtná. Na tom ale nemá politická reprezentace města (kraje ani státu) žádnou zásluhu, to je dílo obyvatel v v období ekonomického růstu. Umíte si představit, co by se dělo, kdyby vláda Ano+Změny spadla do doby nedávné hospodářské krize? Já si to raději ani nepředstavuji. Nynější radniční reprezentace stále žije z práce svých předchůdců, což je zejména u velkoústé Změny veliká prohra!

Abychom ale končili něčím příjemným: Až do sobotního večera patří Liberec Majálesu. Rozpočet třídenního festivalu je asi 1,5 milionu korun, Liberec a Liberecký kraj na něj daly po 200 000 Kč, zbytek získali pořadatelé od sponzorů. Když se do práce pustí schopní, jde všechno. I v Liberci.

Hezký zbytek víkendu.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
12. 5. 2018 07:14
copy
Svatá pravda: Nynější radniční reprezentace stále žije z práce svých předchůdců, což je zejména u velkoústé Změny veliká prohra!
12. 5. 2018 07:15
Ema
Majales mi přijde slaboučký jak čaj.
12. 5. 2018 07:59
Jan
Ze vas to porad bavi opakovat co se vseobecne vi.
12. 5. 2018 08:52
Jozef
Rek bych ze ji to nebavi, ale rozkaz znel jasne. Zmena nemuze projit.
12. 5. 2018 20:38
Kamil
Jozefe ale zněma skutečně nemuže projít - období temna pro liberec už stačilo a nyní by to chtělo něco dělat !! Podívejte se všude okolo, jak města opravují staví a budují a v Liberci se chlubíme jedním podrnčeným koupalištěm se zelenou vodou a pár kytkama ( jsou krásné) po městě - vám to skutečně stačí na 100tisícové město ?? Mě nikoliv
12. 5. 2018 08:44
psycholog
Potit donekonečna pomstychtivé články proti Změně, z toho už musí slušně hrabat
12. 5. 2018 08:57
Hmmm
Kvuli tomu co predvadi zpl uz hrabe pulce liberce ty rozumbrado
12. 5. 2018 08:59
Zuzana
Ale jdi ty brepto
12. 5. 2018 08:51
Jj
Pro srandu kralici se muzou past na lesaku nebo v parku.
12. 5. 2018 18:20
Lol
Muzou prikousnout kytku z truhliku slecny hrbkove
12. 5. 2018 11:51
Jiri
A na Jejich Liberci jsou už pouze příspěvky "věrných". Velká cenzura.
12. 5. 2018 18:19
Lid
Neni nad to se pri sobote zasmat od srdce.
12. 5. 2018 18:22
jj
Kdyz je nejhur pomaha delat si z toho srandu
13. 5. 2018 08:55
HK
Zmena nic jineho nez kritizovat nedokaze. Merit vsem stejnym metrem musel by korytar a spol okamzite od valu.
13. 5. 2018 20:03
Holmes
Změna se přeorientuje vždy jenom tam, kde cítí nějakou vyžírku, Známá věc.
14. 5. 2018 10:33
Michal Hron
Nerozumím požadavku na svolání mimořádného zastupitelstva. To svolal pan primátor (do zápisu) na 17.5. už při jednání posledního ZM 26.4. Následně a v souladu s jednacím řádem přišla už ve středu 9.5. pozvánka s dvěma body jednání, z nichž jeden je dopravní podnik.
silnice
18. 2. 2019 08:05 V Libereckém kraji by měli být opatrní hlavně řidiči v horách. Na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva sněhu, tvoří se v ní vyjeté koleje.
kvk
18. 2. 2019 06:57 V úterý 19. 2. od 18 hod. přináší KVK milovníkům pitoreskní liberecké historie povídání Putyky, šenky a hospody v Liberci. Spisovatel Marek Řeháček nám přiblíží svět starolibereckých náleven.
lyže
17. 2. 2019 18:00 V Libereckém kraji jsou podle vlekařů ideální podmínky pro lyžování, podobně jako jinde v Česku. Do hor vyrazily o víkendu tisíce lidí, sníh se drží.
gw
17. 2. 2019 17:56 Cesta kolem Jizery z Malé Skály do Dolánek byla dnes plná pěších, cyklistů i koloběžkářů. Místy, zejména ve stinných pasážích, ale museli překonávat sněhová i ledová pole.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).