reklama

Změna a exANO si nemají co vyčítat, v utrácení peněz by mohly pořádat závody

4. 11. 2017
INVENTURA: Pro klid v krajském městě bylo rozhodně užitečnější, když spolu dnes už exANO a koaliční Změna kamarádily. V mediálním prostoru se soustavně nepralo špinavé radniční prádlo a propagandistický web Změny jeho statutární orgán Jan Korytář držel na uzdě. Obě partaje se ale totálně rozkmotřily, a tak se městem už zase line nevábný odér nevraživosti a nenávisti.
Změna a exANO si nemají co vyčítat, v utrácení peněz by mohly pořádat závody
Ilustrační foto

ExANO a Změnu, které si ke společnému vládnutí plácly 23. listopadu 2014, dnes v čele liberecké radnice drží už jenom pohledný každoměsíční finanční přírůstek na privátních kontech. Blaho města mají měrou společnou a nerozdílnou na háku. Stejně tak obyvatelstvo.

Kdyby měli liberecký primátor a jeho náměstci vyjmenovat tři věci, které se jim za bezmála tři roky v místní vládě opravdu povedly a jsou už realitou, zřejmě by všichni museli dlouze zapátrat v paměti. Změnařská náměstkyně Karolína Hrbková by určitě jmenovala rozkvetlý Liberec, kdy její zásluhou ve městě kvetly květiny. Kvetly proto, že byly vysazeny. Však si jejího úspěchu všimli i v časopise Moderní obec a za projekt jí ocenili v dané kategorii ankety Komunální politik roku 2017. Změna ale tuto skutečnost prezentovala zcela nesmyslně tak, že Hrbková je vítězkou celé ankety. Což je lež jako věž. Onou vítězkou je starostka z Velké Polomi. Na tento fakt na propagandistickém webu Změny upozornili sami jeho čtenáři, lživý titulek ale opraven nebyl a Hrbková si dokonce myslí, jak dokázala v tamní diskusi, že je opravdu komunální političkou roku. Tak to už je diagnóza.

Jan Korytář by zřejmě ve své tříleté bilanci strhnul rekord v počtu rozvrtaných a nedotažených záležitostí a v počtu plánovaných akcí. K dobru mu snad lze přičíst jenom refinancování městského dluhopisu, k němuž se za vydatné pomoci drahých poradenských firem dopracoval po třech letech a sleva rozhodně nebyla zadarmo. V registru je smlouva s názvem „Dohoda o uspořádání vzájemných práv a povinností a dalším postupu ve vztahu k financování statutárního města Liberec, včetně dodatku č.2 ke Smlouvě o směnečném programu“ v hodnotě 2 681 727 306 CZK uzavřená s Českou spořitelnou. Slovy dvě miliardy šest set osmdesát jedna milionů sedm set dvacet sedm tisíc tři sta šest korun českých. Máte-li čas a chuť, prohrabte se jí, pochopíte, proč zrovna tato astronomická částka, byť původně měl Liberec závazky dvoumiliardové.

Ivan Langr, odpadlík od Změny, se stihnul vyznamenat ledačíms, ale pro sociální oblast a školství něco nakonec vykonal. Budiž mu přičteno k dobru, že po počátečních eskapádách, například s rodiči a sociálkou, nabral užitečnější směr. ExAnař Tomáš Kysela, poslední z náměstků primátora, se tři roky snaží být co nejneviditelnější, hovoří pouze tehdy, je-li tázán a stihnul se proslavit snad jen pár souboji s kolegyní Hrbkovou o marginálie. Nekoordinovaně, ale přece, se v jeho éře opravují i liberecké ulice, což člověk ocení až poté, co je hotovo.

Primátor Tibor Batthyány na svůj majstrštyk také teprve čeká. Je to právě on, kdo stojí za snahou pronajmout sportovní areál na Ještědu firmě, která lyžařská střediska provozovat umí. Ostatně, ve veřejné soutěži se nikdo jiný ani nepřihlásil, byť Změna ústy šéfky představenstva SAJ a.s. tvrdila, že má dalšího zájemce. To samozřejmě nebyla pravda, pouze hra na oddálení konečného rozhodnutí. Batthyány se netají tím, že s firmou Igora Rattaje počítá, čímž vznikly do éteru vhozené drby, že už má v ještědské filiálce TMR slíbené místo. Nabízí se to, ale… Primátor v příštích komunálních volbách pozici, alespoň za ANO, obhajovat určitě nebude a pokud nechce i s rodinou držet hladovku, musí myslet na zadní kolečka. Jenže Batthyány ani Rattaj nikdy nic takového nepotvrdili, tudíž se jedná jen o, slušně řečeno, řeči.

Velký dluh má primátor i v oblasti územního plánu, který si při kočkování v koalici na přelomu roku vzal pod sebe s odůvodněním, že neschopná a toho času z funkce odvolaná Hrbková není schopná dotáhnout jej do konce. V tom sice měl a stále má pravdu, ale ani on nijak výrazně nepokročil. Teď je mu vyčítáno, že si na ÚP najal poradce. Dotyčný byl zrentgenován propagandistou Změny a shledán vinným, že nemá dostatek zkušeností s územním plánem, a přitom za poradenství v této oblasti bere městské peníze. To úplně košer není, ale rozhodně není na radnici jediný. Ani v tomto ohledu si exANO a ZpL nemají co vyčítat.

Radnice ve velkém vyhazuje peníze nejen za poradce, ale i za nejrůznější analýzy či za tvorbu dokumentů, které musí zvládnout vyrobit placení politici, úředníci a představitelé městských společností. Hojně vedení města utrácí i za honoráře poradenským firmám, které za něj mají vytahat horké kaštany z ohně, jež tam naházeli sami vládnoucí politici díky své neschopnosti a nekompetentnosti. To platí pro všechny aktéry, jedno, zda ze Změny nebo z bývalého ANO.

Ve středu liberecký soud vynesl další nepravomocný rozsudek, jímž opakovaně shledal nevinnými bývalého náměstka libereckého primátora Pavla Krenka a někdejšího tajemníka SAJ Jiřího Zeronika. Oba expolitici, kteří svého času sloužili v barvách ODS, si ale ještě oddechnout nemohou, protože vytrvalý státní zástupce, který se evidentně rozhodl, že je pošle do chládku, si ponechal lhůtu na odvolání. Učiní-li tak, soud se posune do dalšího dějství. Jenom Krenk a Zeronik vědí, jak to tehdy s pozemky na Ještědu bylo. Nemůže to vědět ani soudce, ani prokurátor, a už vůbec ne ti, co za mocného mediálního povyku podávali trestní oznámení. Všichni se mohou pouze domnívat. A to je pro pětiletý nepodmíněný trest při dolní hranici sazby zoufale málo i v Čechistánu.

Ústavní soud zase alespoň částečně zatrhl potrhlou praxi, kdy si každý šmudla může na základě zákona o svobodném přístupu k informacím zjistit, kolik bere ten který úředník placený erárem. U politiků je to v pořádku, nechť se odkopávají, sami si zákon ušili i schválili. Ovšem úředníci jsou ke konkrétní státní instituci v pracovně právním poměru. Svou roli zde tudíž sehrává i ochrana osobních údajů. Za mých mladších let bylo doslova nemravné ptát se na výši platu kohokoli, vyznívalo to stejně nemístně jako dotaz na termín posledních hrátek pod peřinou.

Minulý víkend se krajem prohnala pořádná vichřice, která si drsně pohrála s dráty elektrického vedení, stromy, střechami i celými budovami. U nás doma nešel proud asi čtvrt hodiny, takže než se pomocí světla v mobilu našly sirky a svíčka, bylo už zase světlo. Umím si ale představit, co se dělo v domácnostech, kde se výpadek elektřiny počítal na hodiny a dny. To musí být peklo, už kvůli vytékajícímu mrazáku.

V kraji výpadky proudu o měsíc posunuly termín přijímání přihlášek do dalšího kola kotlíkových dotací. Krajští zastupitelé o tom rozhodli neprodleně, protože měli jednání hned den po zrušení akce. Vyplněné přihlášky se posílají výhradně internetem a nemusí se v nich dělat žádná změna. Stačí je 30. listopadu v 16 hodin odbouchnout pomocí klávesnice. Doba bivakování před krajským úřadem skončila a nastala doba elektronická. Dobře vám tak.

Víkendová vichřice zkřížila plány i četným účastníkům „hroubtour“, což je jízda po hřbitovech za účelem navštívení drahých zesnulých. Mnohé hřbitovy musely být kvůli padajícím stromům a větvím uzavřeny. Na Dušičky ale už bylo téměř vše v pořádku. Nedělní vichřici odvál čas. Tak jako všechno, čeho jsme byli v končící týdnu svědky nebo aktéry.

Všem normálním lidem hezký první listopadový víkend.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
4. 11. 2017 09:26
Jj
Pravda, bilance tri let je katastrofa
4. 11. 2017 09:31
Jan
Predpokladal jsem ze to bude slabota, ale skutecnost je jeste horsi
5. 11. 2017 12:49
KM
Já si taky marně lámu hlavu, co má tato koalice vlastně za sebou. Na nic nemohu příjít, soryjako
5. 11. 2017 19:09
Jj
To nevymyslis
6. 11. 2017 07:28
Luboš
Blíží se třetí výročí, budou bilancovat a opozice by jim měla vystavit vysvědčení. Stopka by byla lepší, ale na to chybí vůle i politická síla.
4. 11. 2017 09:46
NS
Pobavilo me ze ty dva borci z ods slouzili mestu. To nemuzete myslet vazne
4. 11. 2017 14:46
Howg
Existencialni dusno vytvari psychopati. A jsme doma, ze
4. 11. 2017 17:04
Jarka
Nam proud besel pul dne, nastesti pres den a mrazak vydrzel
4. 11. 2017 17:07
Martin
Vy mate starosti
4. 11. 2017 19:39
Lojza
ExAnař Tomáš Kysela, poslední z náměstků primátora, se tři roky snaží být co nejneviditelnější, hovoří pouze tehdy, je-li tázán a stihnul se proslavit snad jen pár souboji s kolegyní Hrbkovou o marginálie. Nekoordinovaně, ale přece, se v jeho éře opravují i liberecké ulice, což člověk ocení až poté, co je hotovo. Tak soryjako,,ale Kysela se nevyjadřuje ke kravinám!!! To za prvé. Za druhé, OK uzavírky byly nekoordinované, ale to je práce státní policie a odboru dopravy=státní správa. Kysela není ten, kdo by uzavírky "pečetil"!!! Ale ať jde klidně k šípku. Je to s Langrem jediný náměstek, který něco dělá.
5. 11. 2017 17:47
ARS
Langr je za Zelené, ale navíc slušný člověk. To by byl primátor!!!
5. 11. 2017 19:59
Karel
To je ten, co nadával rodičům do korupčníků a šikanoval ředitele Botanky? Bůh chraň Liberec!
5. 11. 2017 20:04
Lojza
Tak jak měl postupovat??
5. 11. 2017 20:04
lubos
Byl zelenej za zmenu, stejne tak baxa. Zeleny a zpl jedno jsou. V tauchmanovic septiku se zblaznili. Sit hodit na vsechny zmenare a zeleny.
4. 11. 2017 19:54
OS
Tak nějakýho Kyseli se nechci zastávat, fakt ne. To že nepoukazuje na každou věc, která se v jeho gesci děje, je asi tím, že je normální a nepotřebuje se zviditelňovat. Jinak řečeno, jak jsem ho pochopil, "běžné" dění je pro něj práce a proč o tom dlouze kecat. Jasně, Liberec byl neprůjezdný až k amoku, ale jednou to přijít muselo, když na to všichni kašlali. A je jediný, který dal jasnou zprávu o dění v koalici. To je taky důvod, proč je teď obžalován nějakým spolkem ZpL a nějakým Korytářem. Je jediný, kdo nám řekl, jak to v zákulisí probíhá. Pro mě je s Langrem nejčitelnější.
5. 11. 2017 11:12
volič
ovšem jako tradičně opomněla madam Roubalová (spíš by sedělo Rouhalová) uvést kdo že to zasekl sekeru 2 miliardy ?? Snazší je drze poukazovat na ty, kteří to teď musí řešit ,že. No taky diagnóza....
5. 11. 2017 12:51
KM
Vy asi nemáte hypotéku, že. Město si půjčovalo na investice, což je rozumné. Nerozumné je nynější vysoké příjmy z RUD bohapustě prožírat, což se děje.
5. 11. 2017 15:06
LBC
volič čmeláků nikdy nepochopí, že nic není zadarmo. nejde to jen nasosat. no ještě si užívejte , konec se blíží.
4. 11. 2017 22:06
frigo
"Jenom Krenk a Zeronik vědí, jak to tehdy s pozemky na Ještědu bylo. Nemůže to vědět ani soudce, ani prokurátor, a už vůbec ne ti, co za mocného mediálního povyku podávali trestní oznámení. Všichni se mohou pouze domnívat. A to je pro pětiletý nepodmíněný trest při dolní hranici sazby zoufale málo i v Čechistánu."

Takže jestli nedejbože někdo zase způsobí městu škodu velkého rozsahu, tak vlastně nemá smysl to vyšetřovat, protože s jakým úmyslem to dotyční udělali ví jen oni (a ti samozřejmě budou tvrdit, že to dělali s nejlepšími úmysly, jen se to nějak zvrtlo).
6. 11. 2017 07:42
tak to vidim
No ja bych to tak černě neviděl. Nejde o to , kdo ci ví nebo si myslí, že ví. Exisrují fakta a projevy reality, kterym se u soudu říká důkazy. A ty zřejmě potvrzují popis obžalovaných.Ono prostě nestačí ukázat prstem , říct : to je lump. zvlášť je-li motivem obvinění politické zadání s prvoplánovým cílem poškodit oponenty. Bohužel v našem světě to stačí k dosažení cíle. Kittnera přes následné osvobození to stálo politickou karieru. Cíl dosažen. A ty dva je potřba v tom ještě mediálně máchat jako výstrahu těm , co by se chtěli protivit Korytářovské chamradi
5. 11. 2017 19:00
Kamil
kudla se mi v kapse otevírá z tuposti hlouposti xenofobie a rasizmu Korytáře, který se navezl do SPZ vietnamského obchoníka a označil jej za fašistu jen pro znění SPZ na jeho autě. Prostě hloupý a ubohý omezenec Koytář, který po smršti negativních reakcí smazal svůj stupidní příspěvek a nahradil jej dalším z řady vrcholů kretenismu , kdy sovji hloupost skryl za dotaz " veděli jste ...." promiňte, ale hoďte na tohto pacienta síť a konečně jej uzavřete na kontrolované pracoviště zdravotnického zařízení - pokud možno předejte panu Nečesnému on u si poradí :-(
5. 11. 2017 20:02
Karel
Viděl jsem to. Co se divíte, ten kretén Korytář postavil svou politiku na závisti a šmírování a stále v tom pokračuje. Má někdo pěkný auto? Tak hned na něj napíšu nějakou špínu. Korytářova klasika.
5. 11. 2017 19:03
chodec
Dement hajzlman se po vas zase opici. Orangutan u klavesnice by napsal lepsi clanek
5. 11. 2017 20:06
hmmmm
Orangutan u klavesnice je totiz daleko inteligentnejsi
6. 11. 2017 07:27
Luboš
Četl jsem na nejmenovaném webu nejmenovaného politického hnutí článek, že od nich opisujete. Vidím to jinak. Opisují oni od vás. Jejich celý nedělní článek je reakcí na tento váš ze soboty. O tom není třeba diskutovat. Další ukázka zbytečného matení a lhaní. Slečna Hrbková se chlubí, že je komunální političkou roku 2017 a přitom to tak není. Stačí si přečíst článek na Moderní obci, kde to asi vědí, protože soutěž vyhlašují.
cl
18. 12. 2018 16:16 Českolipská teplárenská zdraží v příštím roce teplo v České Lípě o 3,6 pct. Pro průměrnou domácnost to znamená zaplatit navíc zhruba 600 korun za rok.
skipas
18. 12. 2018 16:15 Skipas na celou sezonu na Ještědu v Liberci neplatí pro večerní lyžování. Provozovatel areálu TMR Ještěd tím rozčílil některé lyžaře, výtky odmítá.
jn lb
18. 12. 2018 15:11 Liberec chce od Jablonce dvakrát víc peněz na zajištění provozu tramvajové tratě, která spojuje obě města. Ročně by mělo jít zhruba o 22 milionů Kč.
volfová
18. 12. 2018 15:10 Jitka Volfová (ANO) zvolená starostkou České Lípy, bude dál i v radním Libereckého kraje, ale neuvolněným. Zůstane v pozici statutárního náměstka.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
prosinec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).