reklama

Živnostník je tvor, který po státu nic nechce, na oplátku ale od něj míní mít pokoj

17. 6. 2017
INVENTURA: Oč byl končící týden v lokální politice okurkovější, o to výživnější byl na poli centrální politiky a „černé kroniky“. ČSSD se evidentně rozhodla spáchat kamikaze. Rozdělit roli premiéra, donedávna ještě partajního předsedy i lídra pro parlamentní volby Bohuslava Sobotky mezi dvě persony, které se Sobotkou jedno jsou, je trefa zcela vedle. Zbytky voličů sociální demokracie to pouze uvedlo ve zmatek. Odklonu od politiky už jen papírově nejsilnější vládní strany se tímto úkrokem rozhodně zabránit nedá.
Živnostník je tvor, který po státu nic nechce, na oplátku ale od něj míní mít pokoj
Ilustrační foto

Medvědí službu své rodné provedl i předseda horní komory parlamentu senátor Milan Štěch. Druhý nejvyšší ústavní činitel si zase vzal do úst živnostníky a kritizoval, že odvádějí málo na sociální a zdravotní pojištění. Populisticky výši jejich povinných plateb vztáhnul k zaměstnancům. Původním povoláním odborář Štěch pohovořil o věci, o které neví vůbec nic. Sklidil tím ale jen zaslouženou kritiku ze všech stran i ze svých řad.

Kdy už konečně papalášům dojde, že živnostník je tvor, který po státu nic nepožaduje, chce mít ovšem od něj na oplátku pokoj. Socanské nápady, jak živnostníkům a osobám samostatně výdělečně činným neustále něco organizovat, jsou z kategorie sci-fi. Když se k tomu přidruží biče v podobě evidencí, vykazování a sankcí, je každý hrdina, kdo ještě vydržel podnikat. Všichni ale nemohou, protože ani nechtějí, být zaměstnanci s placenou nemocenskou, dovolenou či překážkami v práci. Je lákavé odkroutit svých osm a půl hodiny denně a mít volné víkendy a svátky. Jenže, ne každý je zvědavý na šéfa a jeho povely. Být svým pánem má svá pozitiva, ale i řadu negativ. Je na každém, jakou cestu zvolí.

Milan Štěch by o jakémkoli podnikání neměl ani špitnout. Nic o něm neví a ani vědět nechce. Je to typický produkt odborářského „kádra“, který sice umí pohovořit o všem, jím vytvořené hodnoty jsou ovšem o ničem.

Plavčík z libereckého bazénu bude mít velký problém. Policie obvinila třiadvacetiletého zaměstnance městského bazénu v Liberci v souvislosti s úmrtím čtrnáctiletého chlapce ze září minulého roku. Plavčíka viní z usmrcení z nedbalosti, za což mu hrozí až šest let vězení. Další tři mladistvé osoby prošetřuje policie pro podezření z neposkytnutí pomoci. Tělo chlapce se našlo v odtokovém potrubí, kam se dostal po násilném odstranění mřížky z atrakce zvané divoká řeka. Tu odstranil chlapec spolu se svými kamarády a proud ho vtáhl dovnitř. Podle pitvy zemřelo dítě na následky udušení. Divoká řeka pak byla po tragédii zhruba půl roku uzavřená, znalec ale nezjistil, že by byla nebezpečná. Pochybení nenalezl ani na straně provozovatele bazénu. Plavčík se ale prý dostatečně nevěnoval ostraze areálu a nevšiml si, že u divoké řeky mladíci cosi dlouho „kutí“.

No, kdo byl někdy v libereckém bazénu, musí mu být jasné, že plavčík nemůže mít v rozlehlém areálu plném atrakcí oči všude. Vůbec ho nemíním hájit, ale podobné tragédii, je-li za ní nekázeň návštěvníků, zabránit nelze. Mám mezi kamarády spoustu učitelů a jejich povzdechy, že jsou celoživotně „jednou nohou v kriminále“, poslouchám už roky. Mají ale pravdu. Zvlášť v dnešní době, kdy poslouchat kantora „není in“. Což teprve plavčíka v bazénu, který na rozpustilé teenagery mnoho pák nemá. Může je jedině vykázat. Otázka zní, zda ho bez protiakce poslechnou.

Jistě, to, co se stalo, je to obrovská tragédie. Zřejmě se v bazénu provedla nějaká opatření, aby se nemohla opakovat. Každopádně by měly být zapovězeny šroubováky a nožíky.

Tragická byla nehoda u Doks na Českolipsku. Na následky zranění, které utrpěla při pondělním čelním střetu dvou aut, zemřela v nemocnici třiatřicetiletá žena. Při střetu byly zraněny i dvě děti ve věku šest a 12 let a řidič druhého vozu. V „inventarizaci“ týdne se i o této katastrofě zmiňuji proto, že jsou prázdniny a dovolené na spadnutí a národ se dá do pohybu. Na silnicích je peklo i bez dopravních nehod. Na místě je proto veliká obezřetnost a předvídavost. Z několika dalších zpráv z policejních svodek totiž vyplývá, že například řidiči kamionů za jízdy klidně sledují film nebo rajzují po internetu. Není pak divu, že někoho sejmou.

Liberecká Technická univerzita představila druhou generaci bundy, která má zajistit větší bezpečnost cyklistů, motocyklistů nebo in-line sportovců na silnicích. Stejně jako bunda první generace z roku 2014 svítí a signalizuje změnu směru. Systém je ale jednodušší - stačí obléknout a vyjet. Bunda prý bude o polovinu levnější a tím pro cyklisty dostupnější. Když jezdec ukáže pohybem ruky změnu směru jízdy, aktivuje tím signalizaci ve tvaru šipek a po ukončení manévru se sama vypne.

Paráda. Zejména za horších světelných podmínek. Jde jen o to, aby cyklista předpisově upažoval, hodlá-li změnit směr jízdy, a auto za ním to respektovalo. To žádný vynález vyřešit nedokáže.

A když jsme u cyklistů, pak nemůže zapadnout jedna zatím snad jen pražská zpráva. Centrální Praha chce zakázat pohyb cyklistů po tamních pěších zónách, jimiž vedou značené cyklotrasy. Tak to je bomba. Už proto, že právě tady se dělalo všechno proto, aby sem cyklisty dostali. Kvůli mix zónám, kde se pohybují pěší v symbióze s jezdci na kolech, se zužovaly vozovky a ubíraly jízdní pruhy pro auta. Což je dnes jednou z příčin, proč doprava v některých lokalitách hlavního města s železnou pravidelností kolabuje. A najednou takový obrat! Jenže: Rozšířené pěší zóny zůstanou, cyklisté budou vyštváni na ulice a auta se už zastaví definitivně. Tak to dopadne, když je „zelená“ politika dělaná jen pro okamžitý efekt.

Snad v Liberci, kde stále existuje jen jediná cyklostezka vedoucí odnikud nikam, nikoho nic podobného nenapadne. To by už bylo vážně na hlavu postavené. Zvlášť, když je rozvoj cyklodopravy pravidelným předvolebním tahákem snad všech partají. Současná radnice pro cyklisty nic podstatného nevykonala, pořád jen slibuje a čeká. Na dotace. Což je v podání současné radniční reprezentace stejně efektivní jako čekání na Godota.

Existuje-li totiž v Liberci nějaká jistota, pak je to fakt, že zdejším dálničním průtahem neprojedete bez kolony a že se budete na cyklostezce motat se stovkami pěšáků, kteří odmítají tušit, že kolo se na fleku opravdu zastavit nedá.

Ale i tak, hezký víkend.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
17. 6. 2017 10:17
Hugo
S tou prahou 1 jsem to vcera slysel ve zpravach a dlouho jsem se tak nepobavil
17. 6. 2017 10:24
jak
Alias s cyklisty od zdi ke zdi. Samostatne pruhy pro ne aby se jim tam nemotali chodci a inlinisti.
17. 6. 2017 11:57
Romana
Nechce se ani verit. Ze by zmena a don kotytoleone tento tyden nic nevyvedli? Aha, oni uz si vzali prazdniny.
17. 6. 2017 13:36
Hmmmm
Ty socani jsou s tou rosadou trapny
17. 6. 2017 17:00
dělník ve šroubárně
"Je lákavé odkroutit svých osm a půl hodiny denně a mít volné víkendy a svátky. "

Paní Alena má stejnou představu o práci jako Štěch o OSVČ nebo Zeman o ranním vstávání "normálních lidí
17. 6. 2017 20:02
Lubos
Kdyz je zamestnanec nucen odkroutit vic, ma placeny prescas nebo nahradni volno. Zakonik prace hovori jasne.
17. 6. 2017 23:15
dělník ve šroubárně
Svatá prostoto, že vy jste ještě nikdy nenakupoval o víkendu nebo ve svátek v supermarketu ?? Tam asi obsluhují roboti,ne ?? O směnném provozu jste také asi v životě neslyšel a na stavbách o víkendu tvrdne jen beton, že jo :))
18. 6. 2017 08:23
lubos
Tam delaj na turnus, scitaji se hodiny mesicne. Rika se tomu fond pracovni doby.
18. 6. 2017 13:57
Apač
Tauchman zas na svém plátku pomlouvá ing. Kittnera a MŠ v lyžování, které nám záviděl celý svět
18. 6. 2017 16:52
jan
Co ma psat kdyz o pruser ch sveho guru nemuze.
18. 6. 2017 16:58
lol
Co taky cekat od potomka komunistickeho prokuratora. Styl Rudeho prava.
18. 6. 2017 16:25
Skoro pro všechny
Článek dobrý,ale ty příspěvky,to je zase síla.
19. 6. 2017 10:09
Carlos
ČSSD je hrůza běs, ovšem z Babiše jde děs.
Pokud nechcete demokracii a svobodu, volte ANO.
Pokud nechcete vládu jedné strany, to už tady bylo, vládu jednoho muže, nevolte ANO.
STOP NOVÉ TOTALITĚ, STOP ANO.
Liberecký kraj je pravicový, komu to myslí, tak vládu exkomunisty a extébáka nepřipustí.
19. 6. 2017 12:48
Jiří Rutkovský
Dobrý den, paní Roubalová, v Liberci je cca 12 km cyklostezek nikoli jedna, která vede odnikud nikam.

S pozdravem
19. 6. 2017 22:36
ajaj
Rutkovský a jeho červená barva na asfaltu místo krajnice v místech, kde o kolo člověk nezavadí. To musel být slušný "vývar". Vždycky si řeknu, kam bych se tak šel-jel projet ? Na Rutkovského zlatou (červenou) stezku !! JjJj
pobyty
18. 6. 2018 17:02 Zájem o pobyty v Dětské léčebně Cvikov roste, ročně jí projde 800 dětí s alergiemi a dýchacími problémy. Letní pobyty obsazují tři čtvrtě roku předem.
kremak
18. 6. 2018 17:02 Do obnovy krematoria dá Liberec v letošním a příštím roce asi 20 milionů Kč. Největší investicí je oprava střechy, letos se začala dělat první etapa.
pohřby
18. 6. 2018 17:01 Liberec bude od července mít vlastní pohřební službu. Místní pohřební firma Likrem to má za nekalou konkurenci, obrátí se na antimonopolní úřad.
fot jn
18. 6. 2018 16:01 Fotbalisté Jablonce zahájili letní přípravu na novou sezonu i s levým obráncem či záložníkem Jaroslavem Zeleným, o kterého podle médií usiluje Slavia.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30
červen
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).