reklama

Větrat se nedalo... Zvenku dunělo techno a doráželo i větší než malé množství pylu

5. 5. 2018
INVENTURA: Poněkud hlučný byl začátek týdne hned v úterý přetrženého prvním májem, státním svátkem. Šestidenní technoparty, která se zabydlela na soukromých pozemcích za hranicí Liberce, nechala v klidu jen ty, co s ní neměli nic do činění. My ostatní, nedobrovolní účastníci, jsme si užili dunění ve dne v noci. Napsala jsem na náš facebookový profil, cituji:
Větrat se nedalo... Zvenku dunělo techno a doráželo i větší než malé množství pylu
Ilustrační foto

„Sedm tisíc dobrovolných účastníků a desítky tisíc nedobrovolných posluchačů má Czarotek Free Party, technoparty, která už od čtvrtka duní mezi Mníškem, Krásnou Studánkou a Stráží nad Nisou. Akce skončí, pokud nebudou potíže, v úterý. Technaři lidem bydlícím v okolí přichystali "nezapomenutelný" prodloužený víkend…“. Téměř 28 27 tisíc (což je aktuální počet zhlédnutí) lidí tak dostalo možnost nějak reagovat. Souhlasně i zcela opačně. Ti nevyspalí byli vcelku slušní, byť k tomu měli minimum důvodů. Ti, co se jim produkce líbila, byli zbytečně prostořecí až vulgární. Zkrátka na sebe narazily dva světy.

Poctivě jsem každé ráno na bicyklu udělala okruh kolem epicentra té alternativní kultury, proti níž nic nemám, i když nepatří k žánru, s nímž bych chtěla dobrovolně ztrácet čas. Dunění se ozývalo v okruhu až 20 kilometrů, jedno, zda směrem na Chrastavu, Frýdlant či Hejnice. Takové to bylo. Ve dne, v noci. Proto se nikdo nemůže divit, že se začaly vršit stížnosti na hluk a s přibývajícími dny lidem bydlícím v doslechu docházela trpělivost. Když se první chtějí bavit neznamená to, že se ti druzí nemohou ozvat. Stalo se obojí.

Dokonce se do věci zamíchala politická reprezentace Liberce i kraje, protože není úplně normální, když město povoluje každou noční produkci a nyní zůstalo úplně mimo. Mimo ale nebyla policie, která kolem té akce soustavně hlídkovala a číhala, až nějaký jedno čím zmožený účastník sedne za volant. Nebo až se na place objeví větší než malé množství povzbuzujících prostředků. Ráda bych se mýlila, ale soudím, že bez nich ten zápřah nevydrží ani ta "cool a free" generace.

Na kolik taková šestidenní bojovka vyšla daňové poplatníky raději nedomýšlet.

Nesmyslné je srovnávání s koncerty či zvuky, jež vyluzují zahradní mechanismy, čímž se oháněli zastánci technoparty a ti, kterým zvukové aparatury do soukromí nechtěné decibely neposílaly. Nic z toho nehlučí non stop šest dní a pět nocí. I ten nejrušnější koncert či festival skončí v hodinu H a pokračuje až ráno. A křovinořezy ani sekačky, pokud vím, nejsou vybaveny nočním viděním.

Přežili jsme to, repete snad nastane za hodně dlouho. Do té doby chtějí hejtman i liberecký primátor iniciovat vznik nějaké legislativy, která by samosprávě i policii dala do rukou alespoň nějaké páky. Hejtman hovoří o britském vzoru, kde je dovoleno takovou produkci přerušit. Nejde-li to jinak, klidně i s kleštěmi přecvakávajícími přívod elektřiny v ruce. Uvidíme, zda legislativní energie nevyprchala spolu s koncem akce. Britský vzor asi nebude v Evropě jediný. Proto se do „banánové“ České republiky stahují příznivci techna z půlky kontinentu. Doma nic podobného už nezažijí, tam už jim to zatrhli.

Kdo mohl v noci větrat, protože se mu dunivá produkce vyhnula, možná tak stejně nemohl učinit kvůli jiné pohromě, která se snesla na naše končiny. Celá země se dusí pylem. Dost veselé je, jak média ze svěřeneckého fondu premiéra v demisi začala střelhbitě tvrdit, že žlutý pyl, který sedne na vše, co se nehýbe dost rychle, nepochází z řepky. Což je plodina, na kterou náš premiér – agrovelkopodnikatel saje dotace a bohatne na ní o sto šest. Asi nejzdařileji to napsali na www.forum24.cz, což je server provozovaný bývalými redaktory jeho novin. ZDE.

Pojďme ale na domácí píseček. Poněkud okurkový týden přinesl jen žertovnou snahu propagandistů ze stáje neekonomického radničního náměstka Jana Korytáře zostudit dům, který se má někdy stavět na Papírovém náměstí. Samozvaní „architekti“ – amatéři, kteří ovšem všemu, a stavebnictví zvlášť, rozumí jak příslovečná koza petrželi, se navezli do projektu, který má oživit liberecký Bronx, nevzhlednou část centra Liberce, která po podobné výstavbě volá jak prase po drbání.

Snahu nový objekt za každou cenu pohanit považuji za žertovnou už proto, že mnozí Korytářovi lidé jsou účastníky zájezdů po evropských zemích, kde za peníze EU bádají, jak oživit centra měst. Netřeba nikam jezdit (s eury za cesťáky), netřeba ani složitě bádat, netřeba sepisovat (samozřejmě za peníze EU) studie a „seminárky“. Centrum ožije s bytovou výstavbou se zakomponováním obchodu a služeb.

Proto je nejnovější změnařská iniciativa, průhledně namířená samozřejmě proti aktuálnímu nepříteli č. 1 – primátorovi, který realizaci víceúčelového domu na vybydleném plácku podporuje, tak legrační. A pokud se někomu nelíbí zvolená podoba domu, ať si svůj názor ponechá. Však on ten výkres, představující, jak by mohl (někdy) vypadat nový terminál a parkhaus pod libereckým nádražím, taky není žádná hitparáda. Je to ale výhradně věc názoru. Pro někoho dům hrůzy, pro jiného výlet do světa úžasné architektury.

Kraj dal vedení Liberce dost jasně najevo, že „neplká a maká“. To je slogan z mojí hlavy, takže jej mohu směle používat, byť připomíná to, s čím asi o dva roky později přišlo ANO. Kraj schválil desítky milionů pro nadregionální instituce sídlící v Liberci. Pošle peníze oběma zdejším divadlům, botanické a zoologické zahradě i Větrníku. Peníze dává pravidelně, každý rok, takže to není jen rychlá reakce na výtky neekonomického náměstka libereckého primátora, který se na posledním jednání krajských zastupitelů rozvášnil, že Liberecký kraj (jako instituce) na kratochvíle, které přinášejí zábavu obyvatelstvu celého kraje, nepřispívá. Omyl. Přehled po uplynulých letech až po současnost je ZDE.

Liberec obyvatelům krajského města rozdává zadarmo státní vlajky. To, aby si lidé v době, kdy se slaví výročí konce světové války a osvobození, mohli vyzdobit svoje okna i příbytky. Zatím se radnice nepochlubila, kolik těch vlajek rozdala, ale asi to nebude nijak závratné číslo. Instituce vlajky vyvěšují už teď. A lidé? Mnozí ještě pamatují praxi, kdy se vlaječky – československá a sovětská – vyvěšovaly povinně a za kontroly domovnic a uličních výborů. Doba, kdy to bude v Česku vypadat jako třeba v Dánsku, kde se státní vlajky třepetají, kam oko dohlédne, je zřejmě ještě hodně vzdálená. Navíc u nás přibývá lidí, kteří na dění ve své zemi nejsou vůbec pyšní.

Užijte si další prodloužený víkend. Snad už bez dunění a s menším než malým množstvím pylu v ovzduší a na zahradním nábytku. Vypadá to, že počasí bude přát všemu příjemnému.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
5. 5. 2018 06:50
!!!!!!!!!!!!!
Úkol pro www. forum24.cz zní jasně: Vždy proti Babišovi. Tak jako vy vždy proti Korytářovi. Proto k sobě máte blízko, že?
5. 5. 2018 07:02
jj
Někdo zrcadlo nastavovat musí, že!!!!!!!!!!!!!!!!
9. 5. 2018 09:47
Ach, ty otrávené koblihy!
Slušní novináři z Babišovin odešli. Co zůstalo, je prodejná chátra, olizující špičky bot pana velkouzenáře.
Ti odejití založili weby, kde píšou pravdu o premiérovi bez důvěry v demisi. A to je dobře. Doba, kdy se mohla říkat v médiích jen jediná pravda, ta správně rudá a předem schválená orgány strany, už doufám minula.
Což samozřejmě koblihám vadí ... už to, přátelé kobliháři, nežerte.
5. 5. 2018 07:26
Jozef
Cekal jsem na to techno neco ostrejsiho.
5. 5. 2018 07:36
Kamil
no jindy mi tato inventura nevadí, ale že klesne na úroveň bulváru a bude útočit na řepku a uvádět lži a nesmysli mě fakt mrzí. Možná by jste si paní redaktorko mohla doplnit znalosti k čemu že se ta řepka využívá a jaký je její vliv v přírodním koloběhu. A mobojte dozvíte se spoustu zajímavých informací, třeba i to, že jen opravdu malé množství se využívá jako složka do paliv - mnohem více se ji používá jako náhrada ropných produktů do maziv a technických výrobků, pro kosmetický průmysl (třeba do zubní pasty či šampónů) a pro lidskou spotřebu. Co takhle zkusit se odlišit a napsat pravdu nikoliv jen bludu psané hlupáky - a to že pyl není z řepky ale z jehličnanů ví spousta normálních lidí a nic na tom nezmění ani hloupé statusy Kocumové, která právě na pyl z řepky trapně upozornila !!!
5. 5. 2018 08:07
Smolik
Pani redaktorka nic netvrdi, pouze dala odkaz na clanek jinde. Je to chytrejsi nez se poustet do nejakych polemik o repce s koblihama vaseho typu. Ja o repce nic vedet nechci, ale nemyslim si ze ty zlute lany jsou pro krajinu dobre. A ze vrchni koblihar behem sveho pusobeni v politice zdvojnasobil kvuli dotacim zisky snad polemizovat nebudete.
5. 5. 2018 08:12
jan
To snad vidi kazdej ty
zluty srac.y.
5. 5. 2018 11:48
Kamil
to jsou právě ty bláboly hlupáků , kteří místo toho, aby použili vlastní rozum (pokud nějaký mají) plácají lživá klišé. A mohu tě ubezpečit, že koblihy a jiné sladkosti dělá moje žena podstatně lepší než kdekoliv v obchodě, tak že mě si Babiš rozhodně nekoupil. Zkrátka nepotřebuji uvádět nepravdy jen proto, že se mi to hodí
5. 5. 2018 09:09
Ale, ale
Co taky kazdy tyden psat kdyz ty lemplove nic nedelaj
6. 5. 2018 18:16
hmmmm
Bulvár a řepka? To jste popletl
5. 5. 2018 08:10
peet
Papirak by zaslouzil vyresit komplet, ale na to nynejsi repre mesta nema ani bunky, ani koule. Kdyz toho nebyla schopna za ctyri roky tak at uz to necha spat. Snad se najde nekdo schopnejsi.
5. 5. 2018 10:16
jenda
Ten dům na Papíráku, jehož projekt vznikl již před mnoha lety a znám ho, se tam opravdu hodí.
6. 5. 2018 18:17
hmmmm
věc názoru, ale principiálně je dobře, že má v tom cikánským koutě vzniknout nový bytový dům
6. 5. 2018 18:16
huš
Podepisuji: Snahu nový objekt za každou cenu pohanit považuji za žertovnou už proto, že mnozí Korytářovi lidé jsou účastníky zájezdů po evropských zemích, kde za peníze EU bádají, jak oživit centra měst. Tady mohou oživovat tím, že se tam nastěhujou lidi a zase se to nelíbí. Jdi do háje, nemilá Změno.
mýdlový princ
21. 1. 2019 17:06 V sobotu 26. ledna se koná v Home Credit Areně unikátní muzikál s hity Václava Neckáře Mýdlový princ. Začátek je v 19:00 hodin.
jablonec
21. 1. 2019 16:03 Jablonec nad Nisou rozdělí na dotacích na podporu sociálních služeb, vzdělávání, kultury a sportu přes 11 mil.Kč. Nejvíc peněz je pro sociální služby.
bezdomovci
21. 1. 2019 12:04 Když nestačí lůžka, nabízejí centra Naděje v Jablonci nad Nisou a Liberci v mrazivých dnech bezdomovcům na přenocování alespoň "horké židle".
fotbal
21. 1. 2019 11:04 S fotbalisty Liberce neodcestoval na soustředění konžský útočník Elvis Mashike Sukisa, který míří zpět do Českých Budějovic na půlroční hostování.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
leden
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).