reklama

V lednu do kraje vtrhla zima. Nikoho by tudíž nemělo zaskočit, že je sníh a mráz

5. 1. 2019
INVENTURA: Pro řadu lidí školou povinných byl první lednový týden ještě prázdninový, ostatní už odkrojili první pracovní dny z roku 2019. Nový rok začal překvapivým oznámením z Libereckého kraje, že na konci ledna ve funkci ze zdravotních důvodů skončí náměstek hejtmana pro resort dopravy, investic a veřejných zakázek Marek Pieter ze SLK.
V lednu do kraje vtrhla zima. Nikoho by tudíž nemělo zaskočit, že je sníh a mráz
Ilustrační foto


Novoroční Inventura skončeného roku 2018
ZDE.

Jde o další personální oslabení ve vedení kraje, neboť v prosinci se statutární náměstkyně hejtmana Jitka Volfová z ANO, která má na starosti krajské finance, rozhodla, že nadále bude funkci vykonávat jako neuvolněná za 40 procent platu. Hejtman oznámil, že Pietera rovnocenně nahradí už na lednovém zasedání zastupitelstva, tedy 29. ledna. Volfová má kvartál na to, aby se vyzkoušelo, zda bude nový model, kdy bude souběžně starostkou České Lípy a krajskou neuvolněnou radní, fungovat. Pokud ne, není vyloučena další výměna na náměstkovském postu.

Tolik fakta. Nebyli bychom ale v Liberci, aby se hned nenašli chytráci, kteří začali Pietrovy zdravotní důvody, jež ho vedly k rezignaci na náročnou funkci, zpochybňovat. Pokud vím, do útrob vedení kraje vidí jen přímí aktéři a ti odsud nevynášejí. Všichni ostatní se pouze domnívají, spekulují a v horším případě šíří svoje smyšlenky stylem „jeden pán povídal“. Jistě, APP je zkratka pro Agenturu jedna paní povídala, ale tady je vcelku jasné, že za obskurními dedukcemi nestojí ženské.

Veřejně zpochybňovat zdravotní důvody kohokoliv a nahrazovat je trapnými drby, je přinejmenším nevkusné. Co ale ti, kteří si bez znalosti věci pustě vymýšlejí, vědí o vkusu a slušnosti… Vzhledem k tomu, že je Marek Pieter součástí v krajské koalici dominujících SLK, jistě by se dal náhlý odchod strategického náměstka, pokud za ním opravdu nestojí blíže nespecifikované (proč taky?) zdravotní důvody, mediálně vysvětlit i jinak.

Provozovatel propagandistického webu chřadnoucí Změny, který po prohraných volbách zůstal platformou všech frustrátů z Liberce a přilehlého okolí, by si měl dát hadr na hlavu. Výčet Pietrových „kontroverzí“, s nimiž nechutně přispěchal spolu s oznámením, že dotyčný končí, je jen ukázkou, jak v praxi vypadá rčení Přání otcem myšlenky. Nepřipadá mi nijak skandální, když krajský náměstek vyjede s mnohačetnou výpravou pořádanou dnes už bývalým šéfem FAČR na zahraniční fotbalové utkání, a ani mi nepřijde divné, když Marek Pieter ještě v roli starosty Desné dostavěl místní školu. Nic z toho není hodno zdviženého obočí. Alespoň u lidí nezávistivých a standardní chod věcí chápajících.

Co o tom ale vědí ti, jejichž partajní šéfové, když byli ve vedení krajského Liberce, nedokázali řádně vysoutěžit ani objemem financí i provedením směšnou, osmimilionovou zakázku na opravu Lesního koupaliště. Ti samí, kteří po placených zahraničních výletech "courali" o sto šest, jen pod krytím evropských projektů diskutabilního obsahu.

A když už tu opět máme Lesní koupaliště, nelze opomenout vrcholné dílo změnařského pisálka z tohoto týdne, který vynalezl, že je zflikovaný Lesák vlastně úplně v pořádku, neboť tam je nyní, tedy v zimě, voda. Heuréka. Otužilci všech libereckých čtvrtí, spojte se! Máte k dispozici koupaliště, které bude plně funkční pouze v zimě. Jan Korytář vám po sobě zanechal atrakci, kterou jinde hned tak mít nebudete. V létě můžete v děravé vaně, tedy do chvíle, než ji někdo v rámci reklamace opraví, skákat třeba panáka.

Až mi zase naši bedliví čtenáři budou vyčítat, že komentuji, co vyhřezlo na změnařském propagandistickém kanále, vězte, že takovou tupost nemohu nechat bez odezvy. Nic tak stupidního nikde jinde nenajdete. Autor patrně nestihl "žertovný" silvestrovský termín. Tak to mohl nechat až na apríla.

V lednu do kraje vtrhla zima. Nikoho by tudíž nemělo zaskočit, že je venku sníh a mráz. Nemělo, ale tradičně zaskočilo. Typicky lednové počasí panuje hned od prvního pracovního dne nového roku, a přesto ještě ve čtvrtek odpoledne byla D10 mezi Paceřákem, Hodkovicemi a Libercem prohrnutá jen v jednom pruhu, byť už dávno nesněžilo. A periférie krajského města mnohde zůstala mechanismy nedotčená. Vím, je to složité, když sněží, ale na papíře všechno funguje skvěle. ZDE. Když nastane praxe, je to už při pohledu z okna, nebo při zdolávání "cestičky k domuvu", o dost slabší.

Přírodní sníh samozřejmě dělá radost lyžařům, jimž soustavně zkvalitňuje sjezdovky i stopy. Na Špičáku jezdí nová čtyřsedačka. Ještěd, letos premiérově pod jiným provozovatelem, se snaží upoutat sloganem „hory za rohem“, čímž cílí na místní klientelu. V sobotu nejen pro ni pořádá večerní lyžování grátis, přidá ohňostroj i program. Něco mi říká, že je potřeba odčinit nedorozuměni z konce roku, když vyšlo najevo, že součástí celosezonní permanentky není právě ono večerní lyžování. Upřímně, jedna akce lehce pošramocené PR nevytrhne, ale lepší než hůlkou do oka.

Celý první pracovní týden otiskujeme bilanční zprávy o počtech návštěvníků, přepravených osob či množství požárů a dopravních nehod. Vztaženo k nedávno skončenému roku 2018. Vyplývá z nich, že trendy jsou vcelku příznivé, meziroční srovnání návštěvnosti institucí vycházejí do plusu. To proto, že se ekonomice daří dobře. I proto může více lidí navštívit ZOO nebo botanickou zahradu. Mimo jiné... Za to ale nemůže žádná politická reprezentace, státní, krajská ani městská, nýbrž obecný cyklus. Naštěstí.

Snad bude rok 2019 obdobně stejně příznivý jako ten nedávno skončený, a bude o poznání lepší v tom, že se začnou dělat i užitečné věci, jež už městské a krajské reprezentace ovlivnit mohou.

Hezký první lednový, tudíž novoroční a tříkrálový víkend.

 

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
5. 1. 2019 08:33
Fakt
Haha, uklid do 24 hodin! U nas teda ne.
5. 1. 2019 08:52
Jj
Nastesti to vypada, ze to roztaje vcas.
5. 1. 2019 09:44
Petr
:-)
5. 1. 2019 10:04
fakt
Jen aby ty kaluže nezmrzly. To by byla tragédie. Brusle už neobuju.
5. 1. 2019 08:42
LOL
Jarinovi pri koupani v lesaku asi do ucha natekla voda a poskodila zbytky mozku.
5. 1. 2019 10:03
můj názor
S tím náměstkem máte pravdu. Zpochybňovat zdravotní dvody je hodně za hranou. I kdyby to bylo ve skutečnosti jinak.
5. 1. 2019 12:00
Standa
Všimla jste si toho katastrofálního sucha?
5. 1. 2019 12:04
no a co?
nová - suchá doba, budem se koupat v zimě. když bude vody dost, no problem
5. 1. 2019 13:09
Jj
To je divné, neschopná Změna je pryč a úklid sněhu nefunguje, jak přiznává madam Roubal. Kdopak za to asi může ??
5. 1. 2019 14:18
au
Krakonos, hnupe
6. 1. 2019 11:24
Jj
Krakonoš kandidoval za Starosty?
5. 1. 2019 19:05
Tom
Vecerni lyzovani s ohnostrojem proprselo
tráva
18. 3. 2019 14:05 Před jarním pálením suché trávy varují hasiči v Libereckém kraji. Měli už kvůli tomu několik výjezdů, například ve Stráži p. Ralskem, Liberci i Horce.
vodovod
18. 3. 2019 12:05 Dopravu z Liberce na Raspenavu zkomplikují práce na kanalizaci a vodovodu v Oldřichově v Hájích. Provoz tam budou řídit kyvadlově semafory.
přehrada
18. 3. 2019 08:53 Světový den vody (22. března) si připomene přehrada Mšeno prostřednictvím Dne otevřených dveří v sobotu 23. března od 9 do 16 hodin, a to atraktivní prohlídkou přehradní štoly.
konec zimy
18. 3. 2019 06:52 Krakonoš se v Harrachově rozloučil se zimou, ale lyžařský areál má být v provozu až do Velikonoc. Podmínky jsou dobré, na sjezdovkách leží až 80 centimetrů sněhu.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
březen
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).