reklama

Poražený Jan Korytář hraje vabank o svou budoucnost v politice. Jeho Změna se štěpí

12. 7. 2017
KOMENTÁŘ: Poslední předprázdninové zastupitelstvo přineslo nejedno překvapení a ukázalo více, než si aktéři přáli. Především ale mělo jednoho poraženého: Jana Korytáře, lídra Změny. Neuspěl se snahou změnit politiku svého politického uskupení. Nepodařilo se mu ani „vyobchodovat“ žádný ze svých bodů programu a navíc se jasně ukázalo, že má velké problémy „doma“, ve Změně. A je jedno, zda to myslel upřímně, nebo to byl jen další z jeho pokusů.
Poražený Jan Korytář hraje vabank o svou budoucnost v politice. Jeho Změna se štěpí
archivní foto

Již článek z pera Jana Korytáře, uveřejněný pár hodin před jednáním červnového zastupitelstva, dával tušit, že se doslova „láme“ přístup Změny, či přinejmenším jejího zakladatele a faktického lídra Jana Korytáře k politice. Korytář jasně řekl, že se jím realizovaná politika musí změnit, že se musí soustředit na politické dohody. Že nelze jít „proti všem a proti všemu". Ostatně se to snažil dokázat už před samotným zastupitelstvem. 

 „Omezení na jednotky kasin by mělo znepřístupnit hazard nejvíce ohroženým skupinám hráčů, z města by zmizela absolutní většina heren a koneckonců by tento stav znamenal i desítky milionů korun do městského rozpočtu i v dalších letech. Toto řešení není ideální, ale jsem schopen ho respektovat jako jediný aktuálně dojednatelný kompromis. Důležitým krokem, který Změně vytvořil dobrou vyjednávací pozici, přitom bylo schválení nulové tolerance, bez ní bychom se dnes dohadovali pouze o snižování počtu heren, nikoliv o minimálních počtech kasin s tzv. živou hrou. Pokud ale má ústupek udělat jedna strana, musí to fungovat i obráceně. Na druhé misce vah bude proto koupě roky prázdného libereckého zámku,“ popsal cenu obchodu za podporu hazardu ve městě Korytář. 

 Není žádným tajemstvím, že se v této době setkal s představiteli různých politických stran a uskupení ve snaze získat podporu pro body, které pro něj osobně byly prioritní – nákup zámku (a jeho budoucí částečná konverze v kasino), zrod nové městské organizace pro získávání dotací, koupě hráze ve Vesci. To jsou jen některé z bodů, které chtěl vyhandlovat za podporu hazardu. Nejednal ale za celou Změnu, ale jménem „několika vybraných zastupitelů“. Ani v tomto ale nakonec neuspěl. 

 Ukázalo to již samotné projednávání a schvalování programu zastupitelstva. A že ostatní zastupitelé Korytářovi nevěří, ukázalo se i později, když ještě v průběhu jednání zachraňoval situaci a na místě se snažil některé ze svých bodů rychle „vyobchodovat“ za podporu jiných. Opět marně. 

 Korytář toho odpoledne a večera prohrál hned několikrát. Předně tím, že vyšlo najevo, že ostatní zastupitelé jeho hlasy nepotřebují a nemají tak téměř žádnou cenu. Potvrdil také, že nemá problém dělat politické obchody, které dříve tak rád, často a hlasitě kritizoval u jiných. Veřejně dokázal, že mu vůbec nejde o zákaz hazardu, protože jinak by jej těžko obchodoval za své zájmy promítnuté do navržených bodů jednání zastupitelů.

 Jasně se ukázalo, že Změna pro Liberec se štěpí a Korytář a jeho pár blízkých zůstávají osamoceni, zatímco je proti nim zformováno nové, radikální křídlo, které chce i nadále pokračovat v extrémní a extrémistické formě politiky „proti všem a proti všemu“. 

 Jan Korytář hraje vabank. Hrál takovou hru již mnohokrát a zatím vždy uspěl. Poprvé ji ale hraje i proti vlastním. O to těžší partie to je. A o to zásadnější. Protože Jan Korytář hraje hru o vlastní budoucnost v politice. Čas ukáže, zda svoji budoucnost dokáže vyobchodovat lépe, než své priority náměstkovské. A jaká bude její cena. 

 

 

Zdeněk Soudný
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
12. 7. 2017 06:52
Vít
Po pravdě řečeno, tak nějak jsou mi sympatičtější (a jsou čitelnější) "extrémisté" ze Změny, než bezskrupulózní Velký Guru ...
12. 7. 2017 20:25
Vítek
To je jasný Vítku, že ti jsou sympatičtější, protože až se zbaví Korytáře, tak si je namažete na chleba, viď?
12. 7. 2017 07:31
taky čtenář
Jeňýk prostě šilhá po Praze a jako stínový ministr pro místní rozvoj (bůh nás chraň!) se potřebuje do podzimu odstřihnout od Změny, která se projevila jako spolehlivá brzda veškerého rozvoje. Jeňýk ví dost dobře, že volič s přirozenou mírou inteligence mu fakticky dá svůj hlas, pokud ho dostatečně znechutí, aby v rozporu se svou inteligencí nešel k volbám. Současně ale nutně potřebuje své "věřící", kteří slyší na "boj proti všem a všemu"...co není Změna, jejichž hlasy jsou fakticky znásobeny ne/rozumnými voliči - absentéry. Ano hraje vabank, ale největší pitomostí ostatních politiků by bylo paušalizovat jeho hru jako důkaz, že už končí. Podle mne Jeňýk sbírá voliče ANO pod vlajkou Zelených v kabátku umírněnosti a kabátek "zdravého racionálního jádra" Změny mu zajistí loajalitu jeho skutečných(dosavadních) voličů. Mimochodem pan Zaorálek z ČSSD pro Jeňýka vynalezl Ameriku - volební tahák - nepřítele lidu "oligarchu", tím Jeňýkovi ušetří podstatnou částku a úsilí na kampaň...
12. 7. 2017 07:32
Igor
Korytář to sice zahrál dost divně, ale určitě má pravdu v tom, že bez dohod a kompromisů se v téhle situaci těžko někam posunem a rámci Změny patří v některých ohledech k těm rozumnějším ...
12. 7. 2017 13:31
Hanka
Kdo? Korytář? Fuj tajbl!
12. 7. 2017 10:33
Sepp
Už se to blíží
12. 7. 2017 10:40
Liberečák
Čmelák u radničního koryta příští podzim skončí. Ale že by šel poprvé v životě pracovat se bát nemusíme.....se svým ekoteroristickým spolkem bude nadále od stavebníků vybírat výpalné a nějaký ten podvod na vylákání veřejných peněz se také najde (honosně se těm zlodějinám říká "projekty").

Takže Korytář si bude nadále mlaskat u koryta plného našich - veřejných - peněz. Místo toho, aby po zásluze za své činy deset let v kamenolomu roztloukal kamení na štěrk jako součást nepodmíněného trestu.

A tak my si tu žijeme.....
12. 7. 2017 13:09
Jarin
Dobrý článek, pane Soudný. Jen houšť a větší kapky. Však ono se to mezi Liberečáky dostane.
12. 7. 2017 17:45
Victor
Makej Zdendo, piš !!! Jsi lepší než dikobraz, bez tebe bychom se ani nepobavili
12. 7. 2017 20:05
Pelc
Kliiidek Změnaři. Dej si prášek na nervíky!!!
13. 7. 2017 00:27
Tomas
Pan náměstek hraje šachy na hodně tahů dopředu. Možná, že rozklížení ZpL je v jeho plánu, aby pro příští komunálky mohl nastoupit v barvách ANO ..... Po posledních krajských volbách je mu jasné, že éra Změny skončila. I proto je nyní na kandidátce hodně vzadu, ví, že neuspějí, a nechce se pošpinit coby politická mrtvola.
13. 7. 2017 09:11
Pelc
Spíše k ČSSD, když jim tak leze do zadku. Viz Milan Šír - jedna trafika za druhou..
13. 7. 2017 09:17
mirek
To byl jiny obchod, kdyz tahal cssd do vlady, ale neuspel. Pak bylo blby bratra Sira zase odinstalovat. Pozdeji, az to nebude tak okaty.
ano
19. 4. 2018 20:01 Hnutí ANO si vybralo lídra kandidátky pro podzimní komunální volby v Liberci. Bude jím ředitel soukromého Technického muzea v Liberci Jiří Němeček.
nový bor
19. 4. 2018 15:01 Na hlavním náměstí v Novém Boru na Českolipsku začali instalovat atypickou mělkou kašnu, nazvaná je "Po fajrumtu". Připomíná Nový Bor jako město skla.
nová čtvrť
19. 4. 2018 12:05 Na okraji Liberce při cestě na Jablonec n. Nisou možná vznikne nová čtvrť s 800 byty, školkou i domovem pro seniory. Projekt je ale teprve na začátku.
nádraží jn
19. 4. 2018 12:04 Jablonec nad Nisou požádá SŽDC o převod dolního nádraží určeného k demolici. Dům z konce 19. století stojí mezi železničními a tramvajovými kolejemi.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
duben
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).