Když se minulý týden v tomto volebním období naposledy setkali zastupitelé slovutného města Liberce, nebyla to, opět, pěkná podívaná. Jeden aby se styděl za to, co předvedlo. A tak se nelze divit, že fakt, že tato tragikomická estráda posledních 4 let končí, nebylo líto nejen obyvatelům, tedy nyní voličům, ale ani většině zastupitelů. Ti, kteří končí úplně, se netajili tím, jak se jim ulevilo. Že z tohoto morálního a mezilidského marastu odchází.
Co poslední čtyři roky městu přinesly? Především další prohloubení politické a lidské krize v v libereckém komunálním rybníčku. Vládnoucí koalice se téměř okamžitě potýkala s krizí vlastní identity. Jak poměrně dobře definoval situaci dosluhující primátor Tibor Batthyány, když tvořil koalici s Janem Korytářem a jeho Změnou, mnozí jej varovali, že neví, do čeho jde. Zkušenost je ale nepřenositelná, přiznal nyní Batthyány a také dodal, že realita byla ještě mnohonásobně horší, než to, před čím jej poměrů znalí varovali, očekával. Ostatně to je asi jedna z mála věcí, na které se shodne s hejtmanem Martinem Půtou, který si také myslel, že on bude ve vztahu s Janem Korytářem chytřejší a opatrnější, protože „přece už ví a zná“. Tipl bych si, že dodnes lituje.
To nic nemění na tom, že v důsledku špatného rozhodnutí Batthyányho, s kým vládu v Liberci v roce 2014 ustavit, město fakticky zamrzlo. To málo, čím se současní vládci města chlubí, je spíše ostudným soupisem jejich neschopnosti. Ukazuje totiž mnohem silněji na to, co všechno se nestihlo, ačkoli se toho tolik před 4 lety slibovalo, včetně tvrzení, že „víme, jak na to“.
Nepřekvapí proto, že obě hnutí, která se opět snaží dostat do vedení města – tedy Změna i nově hnutí kolem primátora Batthyányho - se více než na úspěchy předchozích let snaží lidi nachytat na sliby, co udělají v těch dalších čtyřech letech. Nabízí se jednoduchá otázka – šanci měli, nic nepředvedli, proč jim znovu věřit?
I jejich kampaň je výjimečná. Tváří se, jako by to byla kampaň opozičních uskupení, která přicházejí s nabídkou velkých změn ve městě. U obou aktuálně vládnoucích hnutí to zní dost směšně. U Jana Korytáře, pro kterého to jsou už čtvrté komunální volby, jde doslova o výsměch. O to větší, kolik již dostal šancí a jak všechny dopadly.
Zneužití referenda pro předvolební účely ze strany Změny je smutným projevem úpadku nejen zastupitelské demokracie v České republice, ale také přesunu k populismu, který není v zásadě vůbec jiný než ten, díky němuž jdou nahoru lidé jako Tomio Okamura či Andrej Babiš. Když jsme u druhého zmiňovaného – právě v jeho marketingu se zcela očividně Jan Korytář shlédl. Někdy to vypadá, že se tak moc snaží být jako on, až se stává jeho směšnou parodií. Ale třeba voliči na jeho „Zdravím Liberečáci“ zaberou, stejně jako na to, že Korytář má svůj „Sen o Liberci“, což "vůbec neevokuje" knihu Andreje Babiše O čem sním, když právě spím. Shrnuto podtrženo – ten, který si tak rád střílí z koblih a na Andreji Babišovi nenechá niť suchou, se snaží být jeho věrnou kopií.
Ale zpět k referendu: Ti, kdo jej takto zneužívají, dosáhnou jediného efektu - jen dalšího prohloubení frustrace lidí z politiky a věcí veřejných. Protože přijdou-li lidé k referendu a budou-li hlasovat ANO na všechny otázky, pak mohou být po volbách překvapeni, že nové zastupitelstvo se jejich přáním nebude vůbec řídit. A bude to ve své podstatě v pořádku. Protože omezit počet heren ve městě právě na sedm nejde (šlo by zcela zakázat), nákup zámku a veseckého rybníku má zásadní přesahy do rozpočtu, a zastupitelé budou muset velmi zvažovat nejen jednorázový výdaj, ale také budoucí zatížení městské kasy. Stejně jako v případě MHD zdarma pro seniory a děti, kde se jako rozumnější řešení jeví to, s čím přišel primátor Batthyány, a také Starostové, a což spočívá ve výrazné slevě. A navíc – v Čechách se nevyplácí mít cokoli zcela zadarmo. Ale ten amfiteátr, ten šanci má, jen si pak mnozí nemohou stěžovat na to, že kolem Lidových sadů nelze nikde zaparkovat. Nelegitimní referendum založené na neplatných podpisech je vskutku smutnou tečkou za posledními 4 lety, kdy vše z toho Změna Jana Korytáře mohla s většinou v Radě prosazovat a prosadit.
Je také smutným začátkem pro nové volební období a zastupitelstvo. Jakkoli to dopadne, nebude snadné udělat rozumnou a funkční koalici. Hlasy pro Změnu pro Liberec jsou v zásadě hlasy do koše, protože všechny strany v naději na zisk mandátů deklarovaly, že to není uskupení, se kterým by byly ochotny jít do koalice. Jan Korytář se tak může připravovat na roli zhrzeného opozičního zastupitele, což vůbec nelze závidět těm, kdo se pokusí Liberec „nakopnout“ správným směrem.
Není tajemstvím, že se v Liberci mluví o snaze udělat podobné povolební uspořádání, jako je dnes na kraji. Tedy širokou koalici bez Změny a komunistů. Doufejme, pokud se do zastupitelstva dostanou, pak i bez SPD. Na kraji toto uskupení plus minus funguje a – světe div se – atmosféra se výrazně uklidnila. To může být nadějí pro Liberec. Teď už jen záleží na tom, jak bude tento povolební guláš namíchán. Starostové, ANO, ODS, Pro Liberec, Liberec Plus, ČSSD,… Ingrediencí bude k dispozici dost.