reklama

Končící politická éra Liberce je smutnou tragikomedií, bude nová kapitola lepší?

4. 10. 2018
Klasik říká, že vše pěkné jednou končí, a něco krásného začíná. V liberecké komunální politice to ale, zdá se, příliš neplatí. Tak především, to co končí, nebylo nic pěkného, spíše naopak. A to, co je před městem, zatím nebudí velké naděje. Možná je ale na pesimismus brzy – karty přece jen už za pár hodin rozdají voliči. I když…
Končící politická éra Liberce je smutnou tragikomedií, bude nová kapitola lepší?
Ilustrační foto: Mad

Když se minulý týden v tomto volebním období naposledy setkali zastupitelé slovutného města Liberce, nebyla to, opět, pěkná podívaná. Jeden aby se styděl za to, co předvedlo. A tak se nelze divit, že fakt, že tato tragikomická estráda posledních 4 let končí, nebylo líto nejen obyvatelům, tedy nyní voličům, ale ani většině zastupitelů. Ti, kteří končí úplně, se netajili tím, jak se jim ulevilo. Že z tohoto morálního a mezilidského marastu odchází.

Co poslední čtyři roky městu přinesly? Především další prohloubení politické a lidské krize v v libereckém komunálním rybníčku. Vládnoucí koalice se téměř okamžitě potýkala s krizí vlastní identity. Jak poměrně dobře definoval situaci dosluhující primátor Tibor Batthyány, když tvořil koalici s Janem Korytářem a jeho Změnou, mnozí jej varovali, že neví, do čeho jde. Zkušenost je ale nepřenositelná, přiznal nyní Batthyány a také dodal, že realita byla ještě mnohonásobně horší, než to, před čím jej poměrů znalí varovali, očekával. Ostatně to je asi jedna z mála věcí, na které se shodne s hejtmanem Martinem Půtou, který si také myslel, že on bude ve vztahu s Janem Korytářem chytřejší a opatrnější, protože „přece už ví a zná“. Tipl bych si, že dodnes lituje.

To nic nemění na tom, že v důsledku špatného rozhodnutí Batthyányho, s kým vládu v Liberci v roce 2014 ustavit, město fakticky zamrzlo. To málo, čím se současní vládci města chlubí, je spíše ostudným soupisem jejich neschopnosti. Ukazuje totiž mnohem silněji na to, co všechno se nestihlo, ačkoli se toho tolik před 4 lety slibovalo, včetně tvrzení, že „víme, jak na to“.

Nepřekvapí proto, že obě hnutí, která se opět snaží dostat do vedení města – tedy Změna i nově hnutí kolem primátora Batthyányho - se více než na úspěchy předchozích let snaží lidi nachytat na sliby, co udělají v těch dalších čtyřech letech. Nabízí se jednoduchá otázka – šanci měli, nic nepředvedli, proč jim znovu věřit?

I jejich kampaň je výjimečná. Tváří se, jako by to byla kampaň opozičních uskupení, která přicházejí s nabídkou velkých změn ve městě. U obou aktuálně vládnoucích hnutí to zní dost směšně. U Jana Korytáře, pro kterého to jsou už čtvrté komunální volby, jde doslova o výsměch. O to větší, kolik již dostal šancí a jak všechny dopadly.

Zneužití referenda pro předvolební účely ze strany Změny je smutným projevem úpadku nejen zastupitelské demokracie v České republice, ale také přesunu k populismu, který není v zásadě vůbec jiný než ten, díky němuž jdou nahoru lidé jako Tomio Okamura či Andrej Babiš. Když jsme u druhého zmiňovaného – právě v jeho marketingu se zcela očividně Jan Korytář shlédl. Někdy to vypadá, že se tak moc snaží být jako on, až se stává jeho směšnou parodií. Ale třeba voliči na jeho „Zdravím Liberečáci“ zaberou, stejně jako na to, že Korytář má svůj „Sen o Liberci“, což "vůbec neevokuje" knihu Andreje Babiše O čem sním, když právě spím. Shrnuto podtrženo – ten, který si tak rád střílí z koblih a na Andreji Babišovi nenechá niť suchou, se snaží být jeho věrnou kopií.

Ale zpět k referendu: Ti, kdo jej takto zneužívají, dosáhnou jediného efektu - jen dalšího prohloubení frustrace lidí z politiky a věcí veřejných. Protože přijdou-li lidé k referendu a budou-li hlasovat ANO na všechny otázky, pak mohou být po volbách překvapeni, že nové zastupitelstvo se jejich přáním nebude vůbec řídit. A bude to ve své podstatě v pořádku. Protože omezit počet heren ve městě právě na sedm nejde (šlo by zcela zakázat), nákup zámku a veseckého rybníku má zásadní přesahy do rozpočtu, a zastupitelé budou muset velmi zvažovat nejen jednorázový výdaj, ale také budoucí zatížení městské kasy. Stejně jako v případě MHD zdarma pro seniory a děti, kde se jako rozumnější řešení jeví to, s čím přišel primátor Batthyány, a také Starostové, a což spočívá ve výrazné slevě. A navíc – v Čechách se nevyplácí mít cokoli zcela zadarmo. Ale ten amfiteátr, ten šanci má, jen si pak mnozí nemohou stěžovat na to, že kolem Lidových sadů nelze nikde zaparkovat. Nelegitimní referendum založené na neplatných podpisech je vskutku smutnou tečkou za posledními 4 lety, kdy vše z toho Změna Jana Korytáře mohla s většinou v Radě prosazovat a prosadit.

Je také smutným začátkem pro nové volební období a zastupitelstvo. Jakkoli to dopadne, nebude snadné udělat rozumnou a funkční koalici. Hlasy pro Změnu pro Liberec jsou v zásadě hlasy do koše, protože všechny strany v naději na zisk mandátů deklarovaly, že to není uskupení, se kterým by byly ochotny jít do koalice. Jan Korytář se tak může připravovat na roli zhrzeného opozičního zastupitele, což vůbec nelze závidět těm, kdo se pokusí Liberec „nakopnout“ správným směrem.

Není tajemstvím, že se v Liberci mluví o snaze udělat podobné povolební uspořádání, jako je dnes na kraji. Tedy širokou koalici bez Změny a komunistů. Doufejme, pokud se do zastupitelstva dostanou, pak i bez SPD. Na kraji toto uskupení plus minus funguje a – světe div se – atmosféra se výrazně uklidnila. To může být nadějí pro Liberec. Teď už jen záleží na tom, jak bude tento povolební guláš namíchán. Starostové, ANO, ODS, Pro Liberec, Liberec Plus, ČSSD,… Ingrediencí bude k dispozici dost.

Zdeněk Soudný
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
4. 10. 2018 10:52
OK
Uff, už jsem se bál, že skončí u chybně pověšených plakátů na kandelábrech.
4. 10. 2018 10:55
hmmmm
To se zas vyrojí politologů amatérů
4. 10. 2018 11:07
LOL
Nevyrojí, všichni jsou už unavený a čekají na sobotu 14 hodin jako na spasení.
4. 10. 2018 11:29
Jj
Zmena by se uz mela smirit s tim, ze i kdyz rostane 42 procent smich nesezene devitiprocentniho sebevraha. Snad jen spd, ale to zase nebude chtit ona. Kdyby nahodou jo, musi ztratit zbytek sympatizantu. Potvrdi to tezi o drzeni se u koryta za kazdou cenu. I kdyz korytar u koryta je klasika.
4. 10. 2018 12:05
Fuj
SPD a ZPL je stejná pakáž
4. 10. 2018 12:08
Petr
jedna nahnědlá, druhá načervenalá. račte si vybrat
4. 10. 2018 14:17
Petr
Moudri modri uz to vedi.
4. 10. 2018 12:07
Petr
Abych za sebe odpověděl na otázku v titulku: Všechno bude lepší než tohle co tu je teď. Hůř, ale i líp (před rokem 2010), už bylo. Nastane standard a vymetání svinčíku. Spousta práce!
4. 10. 2018 13:07
Liberečák
Prvním úkolem nového zastupitelstva bude zrušit financování čmeláka a jeho ziskovek z městských peněz.

Hladový Korytář se pak možná k úlevě nás všech odstěhuje. Do Žitavy nebo do mokřadu...
4. 10. 2018 14:10
hanus
Uz aby to bylo
4. 10. 2018 14:41
Igor
Bohužel to úplně nepůjde, protože např. jeho propagandistu platí jiné neziskovky v rámci domnělého boje proti korupci.
4. 10. 2018 14:16
Howg
Klaun korytar se uz vidi jako vitez. Neni to vylouceno, protoze goebbelsovska propaganda funguje, neni ale znamo kdo by s nim sel do chomoutu. Takovej vul, co by tahnul a on se flakal a rozdaval moudra se jeste nenarodil.
4. 10. 2018 14:49
buddy
Já si myslím, že to je naopak velice pravděpodobné, že ty volby vyhraje, jeho PR je nejagresivnější a nejvíc útočí na ty elementární pudy - doprava zdarma, závist vůči úspěšným, brnkání na nostalgii
Ale jak říkáte, do koalice s ním nikdo nepůjde.
Co ovšem by mohlo být velice zajímavé je následné vymetání kostlivců na radnici a vytahování těch Korytářových šméček na světlo boží .-)
4. 10. 2018 21:26
ten kdo ví
Na radnici už taky běží skartovačky na plné obrátky... :-)
silnice
18. 2. 2019 08:05 V Libereckém kraji by měli být opatrní hlavně řidiči v horách. Na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva sněhu, tvoří se v ní vyjeté koleje.
kvk
18. 2. 2019 06:57 V úterý 19. 2. od 18 hod. přináší KVK milovníkům pitoreskní liberecké historie povídání Putyky, šenky a hospody v Liberci. Spisovatel Marek Řeháček nám přiblíží svět starolibereckých náleven.
lyže
17. 2. 2019 18:00 V Libereckém kraji jsou podle vlekařů ideální podmínky pro lyžování, podobně jako jinde v Česku. Do hor vyrazily o víkendu tisíce lidí, sníh se drží.
gw
17. 2. 2019 17:56 Cesta kolem Jizery z Malé Skály do Dolánek byla dnes plná pěších, cyklistů i koloběžkářů. Místy, zejména ve stinných pasážích, ale museli překonávat sněhová i ledová pole.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).