reklama

Kdo jsou černými esy v Liberci, aneb kdo může překvapit

5. 10. 2018
GLOSA: Tak nějak se má za to, že výsledky komunálních voleb v Liberci příliš nepřekvapí a že se o první tři místa se „poperou“ ANO, Starostové a Změna. Jenže průzkumy a očekávání dávají tušit, že jen dvě politická uskupení dohromady většinu nedají a se Změnou nikdo jít nechce. Kdo tedy bude tím, kdo budoucí koalici může doplnit?
Kdo jsou černými esy v Liberci, aneb kdo může překvapit
Na snímku lídr ODS Petr Židek

Preference rostou ODS. Strana, která v letošních volbách vsadila na relativně nové tváře, které jsou ale v ODS již dlouhou dobu, se netají snahou vrátit do liberce konzervativní politiku, efektivitu úřadu a zahájit realizaci projektů, na které město již delší dobu čeká. Pohrává si ale také například s myšlenkou na lanovku do Bedřichova.

Pro 2016 (Pro Liberec) současného primátora Tibora Batthyányho je založeno více méně na jeho stávajících spolupracovnících, a nutno podotknout, že má mladou kandidátku a velké ambice. Zda mladí, o které se Batthyány opírá, přijdou nakonec také k volbám, je zásadní otázkou, která určí jeho úspěch. Nutno říci, že Batthyány v předvolební kampani nemluví špatně a má dobré nápady – jenže zda mu je někdo uvěří poté, co se podívá zpět na poslední 4 roky, není právě jisté.

Ambice a šanci má také uskupení Liberec Plus, které dala dohromady bývalá primátorka Martina Rosenbergová. Předně by mohla přetáhnout část voličů ČSSD, kteří již mají plné zuby toho, co se ve straně na regionální i celostátní úrovni již několik let děje, a pro které Rosenbergová může představovat to, o čem byla tato strana dříve. Liberec Plus má velkou výhodu v tom, že je názorově široce rozkročené – a nelze jej tedy jednoduše zaškatulkovat. Podporu si mohou získat i další kandidáti – Zora Machartová, Petr Černý či Jan Čmuchálek. Každý z nich je známý a oblíbený u určité skupiny obyvatel města a dohromady mohou překvapit více než 5 procenty hlasů.

Zaujmout se snaží také uskupení LOL!, za kterým stojí odpadlíci od Změny, Jaromír Baxa a Zuzana Kocumová. Vznik tohoto uskupení bezesporu uvítali političtí rivalové Jana Korytáře, protože voličská základna Změny a LOL! je v podstatě stejná a dojde tak velmi pravděpodobně k vzájemnému oslabování. Pokud by se LOL! do zastupitelstva nedostalo, mohla by procenta, která propadnou, Janu Korytářovi dost zásadně chybět.

Otázkou těchto voleb zůstává, jak si povedou ČSSD a KSČM. Jejich výsledek je (nejen) v Liberci značně nejistý poté, co jejich voličskou základnu de facto vysálo ANO a některá alternativní uskupení.

Unie pro sport a zdraví kandiduje v těchto komunálních volbách trochu překvapivě samostatně, hnutí je již takovým „maskotem“ místních voleb, příliš šancí na úspěch se mu ale nedává, stejně jako Straně soukromníků, která se tentokrát nespojila s ODS a zkouší to na vlastní pěst. Škoda roztříštění pravice, i těch pár procent, co Soukromníci mohou získat, by se ODS mohlo po volbách hodit.

Piráti v Liberci nekandidují vůbec, a je otázkou, ke komu se přikloní jejich příznivci, kterých jistě, podle výsledků parlamentních a krajských voleb, ani v Liberci není málo. Až zjistí, že jejich koně nekandidují, nebudou volit? Budou hledat alternativu? Kdo jí pro ně může  být?

SPD se ve městě pod Ještědem dlouhodobě nedařilo a nutno doufat, že u toho zůstane.

Již zítra bude jasné, kdo doplní dvě vítězná uskupení v městské radě. Voliči mají nabídku poměrně bohatou, měli by ale dobře zvažovat, aby jejich hlasy zbytečně nepropadly. A faktem je, že městu by pomohlo, kdyby v zastupitelstvu sedělo méně politických sil. Snáze se hledaly kompromisy a spolupráce.

 

Zdeněk Soudný
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
5. 10. 2018 07:38
Petr
es jsou plné kandidátky, všechno bude lepší než tohle
5. 10. 2018 07:39
hmmmm
Vidím to jako na kraji SLK, ANO doplněná ODS.
5. 10. 2018 07:42
vtipnější vyhrává
Jen aby nepřekvapila ZPL se ziskem přes 50%. To by všem asi spadla čelist!
5. 10. 2018 08:18
!!!!!!!
To musel byt vcera mejdan kdyz jeste rano blouznite
5. 10. 2018 09:47
Klid
Provokuje ubozak
5. 10. 2018 10:13
Pozor
Mejdan bude az v sobotu. Meli by obalit sochu na namesti nejakym odolnym plastem.
5. 10. 2018 08:17
Muj nazor
Ods zpatky na pozice!
5. 10. 2018 10:12
Jarin
Dobrej pokus udelat v den voleb pr ods a zidkovi.
silnice
18. 2. 2019 08:05 V Libereckém kraji by měli být opatrní hlavně řidiči v horách. Na silnicích nižších tříd je zledovatělá vrstva sněhu, tvoří se v ní vyjeté koleje.
kvk
18. 2. 2019 06:57 V úterý 19. 2. od 18 hod. přináší KVK milovníkům pitoreskní liberecké historie povídání Putyky, šenky a hospody v Liberci. Spisovatel Marek Řeháček nám přiblíží svět starolibereckých náleven.
lyže
17. 2. 2019 18:00 V Libereckém kraji jsou podle vlekařů ideální podmínky pro lyžování, podobně jako jinde v Česku. Do hor vyrazily o víkendu tisíce lidí, sníh se drží.
gw
17. 2. 2019 17:56 Cesta kolem Jizery z Malé Skály do Dolánek byla dnes plná pěších, cyklistů i koloběžkářů. Místy, zejména ve stinných pasážích, ale museli překonávat sněhová i ledová pole.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28
únor
2019
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).