Nic z toho se zřejmě nestane. Strany městské koalice se už ani nezdraví. Statutární náměstek libereckého primátora a lídr zpustošené Změny pro Liberec Jan Korytář se o jakousi bilanci pokusil nejen na posledním předprázdninovém jednání zastupitelstva ZDE, ale zejména na propagandistickém webu svých „neziskových“ aktivit. Sepsal článek s titulkem Jak Změna znovu rozjela rozvoj města. Kromě písmenek do něj shromáždil i údaje o dotačních projektech. Jako velký, standardní mediální praxí nepolíbený amatér, sestrojil „důkazní“ excellovou tabulku, v níž se snaží prezentovat, co všechno on a jeho nevýkonná svita dotačních úředníků během jednoho volebního období spáchali. Kdo má čas a chuť, nechť se tou změtí čísel, zkratek a zmateně prezentovaných jednotlivostí probírá.
Předešlu, že je to ztráta času, protože se tu chaoticky prolínají dotační a bezdotační záležitosti, investice do majetku, které město musí dělat tak jako tak a věci, které se plánují, že někdy budou. Kdyby totiž autor dal do jedné tabulky souměřitelné „tvrdé“ projekty, které se už skutečně a s přispěním dotací zrealizovaly a fungují, byl by to seznam velice hubený. Kromě zateplování městských budov by tam už byla jen ta radniční okna za pár milionů. Měkké tzv. setkávací projekty nic nového do města nepřinesly a nejrůznější studie placené z dotačních peněz jsou jen ukázkovou „malou domů“ pro věrnou družinu.
Lesní koupaliště by na seznamu chybělo úplně, protože vana a trávník se nakonec realizují bez dotace. Stále není otevřeno, byť je už třetím měsícem v Liberci léto a prázdniny začaly před týdnem. Nahonem se vysévala tráva a v tomto týdnu ještě vyšel najevo problém s migrujícími žábami. Což už je opravdu neuvěřitelné, neboť "ideový otec" Lesáku Korytář je vzděláním ekolog a původní profesí ekologický aktivista. Řečeno s filmovou klasikou - ulovil bobříka trapnosti.
Stejně tak bylo tento týden veřejně pojmenováno, že Technické služby nepracují na údržbě městské zeleně tak, jak by bylo potřeba. Ovšem proto, že si u nich potřebné práce nikdo neobjednal. A to je zase vizitka náměstkyně Hrbkové, vystudované zahradní architektky.
Na vvýše zmíněném seznamu dokončených projektů by například nemohlo být ani Kino Varšava, které má postupně pozřít sedmdesát milionů. To se teprve plánuje. Stejně jako cyklostezky. Ta páteřní skrz Liberec patrně nebude nikdy, protože stále nejsou vykoupeny všechny pozemky. Přehled v tabulce obsahuje hodně balastu, resp. plánů a výhledů, v reále je tomu jinak. Chlubit se, že město pomohlo sehnat dotaci na sanaci skládky soukromého subjektu, to už je vrchol. Stejně nesmyslné jsou i projekty, které slouží jen jako radniční cestovka.
Píši o tom už čtvrtý rok. Teď mi to Jan Korytář pomocí svého článku a tabulek potvrdil. Žongluje s čísly a projekty jako klaun a s jediným cílem: Zamaskovat, že se po dobu jeho "služby", tedy v éře jeho spoluvládnutí v krajském Liberci "nic zvláštního nestalo". Rozvoj města byl prokazatelně zabržděn. Byť Korytář městské kase a rozvoji vládl v době vzestupu tuzemské ekonomiky a astronomických příjmů ze sdílených daní. Titulek Jak Změna znovu rozjela rozvoj města, pokud neobsahuje otazník na konci, je tudíž lživý. Pokud by tam otazník byl, následovala by jednoznačná odpověď: Nijak.
Zlaté časy ve funkci, kdy mohl cokoli ovlivnit, se mu nemilosrdně krátí a skutek mu už skutečně utek. A to si přisvojuje všechny kladnější výsledky společné vlády, jež právem vejde do dějin Liberce jako ZPLANO. Sdruženou zkratku dvou vládnoucích partají lze už nyní, při prvním letmém hodnocení, chápat jako období planých řečí, jež město nikam nedovedly ani neposunuly. Čtyři planá, trestuhodně promarněná léta.
Tím ovšem netvrdím, že by toto vedení města neudělalo za čtyři roky vůbec nic. To by bylo nespravedlivé, protože největší nuda je nedělat v práci nic. A tak se, zejména pantem, makalo jako o život. Bohužel jen s nepatrnými viditelnými efekty. Nebo mi něco uniklo?
Armáda úředníků ale fungovala standardně, vznikla městská pohřební služba a podařilo se zachránit Ještěd tím, že se propachtoval firmě, která si s ním snad bude vědět rady. Lehce se zadařilo i v městské zeleni, i když – opravdu jen trochu. Vlastně nic moc, vzhledem k tomu, že na to byla vyčleněna jedna celá náměstkyně. To byl hodně zbytečný luxus. Těch pár kytek mohly vysadit komunitní služby. Stejně se to nesoutěžilo, ale přidělovalo.
Červencové svátky letos vyšly parádně před víkend a čtyři dny volna hned na začátku léta jsou hodně sympatické. Tak si jich užívejte, jak je vám milé.