reklama

Aktuální dění v liberecké teplárně začne srážet cenu bytů, které jsou na ni napojeny

1. 10. 2017
INVENTURA, AKTUALIZOVÁNO: Nejsem si jistá, zda někomu v plné síle dochází dosah faktu, že se ve stotisícovém Liberci sype systém centrálního vytápění. Můžeme si tisíckrát opakovat, že na problém zadělaly a posléze se na něm podílely všechy polistopadové politické reprezentace, ovšem faktu, že věc totálně dorazila až ta současná, uniknout nelze.
Aktuální dění v liberecké teplárně začne srážet cenu bytů, které jsou na ni napojeny
ilustrační foto
Po pětiměsíční výluce začaly v Liberci opět jezdit tramvaje do Lidových sadů. Rekonstrukce trati od terminálu MHD na Šaldovo náměstí stála 68 mil. Kč.

Ředitelem krajské Nemocnice s poliklinikou Česká Lípa zůstane zřejmě Pavel Marek, pověřený v únoru jejím řízením. Doporučila ho výběrová komise.

Radnice v České Lípě chce založit vlastní dopravní podnik se společností BusLine, která ve městě zajišťuje MHD. Město bude mít 20 pct. a firma 80 pct.

Tři roky jsou Změna a bývalé ANO u vesla a výsledkem je rozklížená nula zakrytá vetchým pláštíkem snížené ceny, na niž se obyvatelům bytů vytápěných teplárnou skládají všichni obyvatelé Liberce. Zoufalý výsledek.

Nebudu pátrat, proč doopravdy zástupci města velice nestatečně vyklidili představenstvo teplárny a snaží se z toho udělat osobní hrdinství. Konstatuji jen, že v situaci, kdy není jasné, jak to s centrálním vytápěním bude a dopadne, a situace se bude jen komplikovat hádkami akcionářů a soudními spory, klesla všem majitelům libereckých bytů napojených na teplárnu hodnota. Za kolik lze asi prodat byt, o němž ani majitel neví, jak a za kolik se tam v blízké budoucnosti dostane teplo a teplá voda? Klesající hodnota bytů je jediný neoddiskutovatelný fakt. Všechno ostatní jsou a budou řeči proměnné v čase.

Když komunální politici aktivní počátkem 90. let pořizovali pro Liberec třicetiprocentní balík akcií teplárny, činili tak s vírou, že město bude moci ve firmě, na kterou jsou napojeny tisíce libereckých domácností plus stovky institucí a výrobních podniků, ledacos ohlídat. To se dělo, nezávisle na tom ale šplhaly ceny tepla do astronomických výšek. To se z opozice účinně kritizovalo, když ale nastal čas a konstelace s tím něco udělat, spokojila se radniční vláda s dočasným, na oko efektním, leč stále jen kosmetickým řešením.

V sousedním Jablonci také měli dlouhá léta potíže s producentem tepla, ceny patřily k rekordním v republice. Pak ale na radnici bouchli do stolu a šli vlastní cestou. Stálo to hodně milionů, ale výsledky jsou. Něco podobného se od velkoústých politiků očekávalo i v Liberci. Jak to dopadlo? Nestalo se vůbec nic, problémy jen dostoupily vrcholu. Nemíním vymýšlet recepty, jak vzniklou situaci řešit, to nechám na povolaných a lidem zvolených.

Netřeba ani příliš zdůrazňovcat, že město do představenstva teplárny nominovalo i od počátku diskutabilní figuru, která si myslela, že v dravém podnikatelském prostředí vystačí s dobrými úmysly a líbivým politickým zadáním. Aktuální dění dokládá, že aktivistický přístup je ve světě byznysu neúčinný a že nominant Změny, povoláním ředitel ekologické nadace, to místo v teplárně nikdy neměl dostat. Zvlášť když Změna vykřikovala, jak do představenstev firem, kde má město podíl, nebo je vlastní, dosadí odborníky. Výsledky jsou po třech letech dostatečně známy. Bývalé ANO alespoň dodalo člověka s ekonomickým vzděláním a reálnou praxí.

Pod současným děním v teplárně jsou svorně podepsány obě strany tvořící sice rozpadlou, nicméně stále vládnoucí radniční koalici. Je to ale pouze Změna, která se z ní snaží vytřískávat politické body. Snad u těch, co jim dočasně klesla cena za gigajoul dodaného tepla. Proto potřebuje neúnosnou situaci, kdy se nic zásadního nezmění, protahovat ještě rok, k termínu komunálních voleb. Hlavně žádné prudké pohyby a razantní změny, toť aktuální postoj Změny. Lidi mrznout nebudou, kampaň může pokračovat. Show must go on.

Totéž, v bleděmodrém, se děje kolem Lesního koupaliště. Načasování, kdy se kolem něj dva roky prakticky nic neděje, aby se s patřičnou pompou začala spárovat vana až uprostřed sílícího léta tak, aby byla hotová a napuštěná k termínu, kdy už komunální volby budou na dohled, je průhledné jako voda, která bude Lesní koupaliště napájet. Co na tom, že se jedná jen o další kus ze série kosmetických počinů. Jak někdo uvedl v naší diskusi, na vyspravení vany, natření zábradlí a posekání trávy, by stačila jedna celodenní brigáda, kdy by se zapojili všichni, kdo Lesák tolik milují. V organizování brigád a v zapojování dobrovolníků mají lidé kolem Změny velkou praxi. Alespoň jednou by tak mohli být užiteční.

Týden přerušený státním svátkem, kdy si republika připoměla den české státnosti i odkaz svatého Václava, poznamenala dvě úmrtí velkých osobností naší kultury. Tornádo Lú, arizonská pěnice, už dotornádovala, jak se praví v Limonádovém Joeovi. Odešla herečka Květa Fialová. V hereckém nebi už na ní čekal Jan Tříska, který o den dříve skonal po pádu z Karlova mostu. Jan Tříska je spojen i s Libercem, kde pobýval v hektických srpnových dnech roku 1968 a spolu s Václavem Havlem se tak navždy zapsal do dějin města. Čest památce všech jmenovaných.

A když jsme u těch smutných událostí, je třeba zmínit, že při nehodě malého letadla, které v úterý spadlo poblíž Stráže pod Ralskem, zahynuli dva lidé. Je to už druhé letecké neštěstí, které se letos stalo v Libereckém kraji.

Abychom ale končili něčím méně smutným a příjemným: Připomeňme, že v liberecké Home Credit areně právě vrcholí přípravy na mistrovství světa v agility Což je taková psí olympiáda. Na sever Čech se chystá 514 závodníků ze 43 zemí světa a samozřejmě jejich psí šampioni. Troufám si tvrdit, že podobnou akci nejvýznamější sportovní stánek v kraji dosud nezažil. Unikátní jsou ti psi a z jejich pobytu vyplývající logistika celé akce. Pokud vše dopadne podle představ pořadatelů a tisíce diváků, kteří se do arény od 5. do 8. října chystají, bude mít Liberec na pažbě další zářez v podobě zdařilého počinu, jenž přispěl k dobrému jménu města ve světě.

Haf.

Alena Roubalová
Diskuse ke článku
O vaše názory a komentáře opravdu stojíme. Proto máte ke každému materiálu uveřejněnému na tomto portále možnost diskutovat. Aby se z diskusního fóra ale nestala "stoka" obvyklá u některých jiných webů, stanovil provozovatel www.genusplus.cz. Pravidla diskuse. Seznamte se s nimi, prosím, v záhlaví portálu v rubrice Pravidla diskuse. Děkujeme.
30. 9. 2017 11:04
hmmmm
Prodám byt v Liberci. Značka: Nevím, jestli se v něm bude topit
30. 9. 2017 11:18
!!!
Dobrý fór
30. 9. 2017 11:43
hahaha
Pěkně jsme vám zatopili, co? Navždy!! Vaše ODS
1. 10. 2017 08:31
nebo
Koupím byt v Liberci, napojené na CZT nenabízet, RK nevolat.
30. 9. 2017 14:31
xxx
Paní Roubalová,
máte pravdu. Stačilo posekat trávu, natřít zábradlí a narovnat ty kameny z vyvalený zdi, občas to někde zamáznout maltou a to se dalo zmáknout za jedno odpoledne, to je jasná věc, jaký pak s tím cavyky, že? Jenom mi vrtá hlavou jedna věc - když to je tak jednoduché, tak proč to dávno neudělaly předchozí politické prezentace?
30. 9. 2017 20:19
Howg
Protoze neporadaly brigady, ale staraly se o investice
30. 9. 2017 15:06
Karel
Navrhuji vzít útokem Korytařuv prales, tam jeste nějaké topivo bude. ANO Změna, konečně se ukazuje kam to s Korytarem vede, zpět o 100 let.
30. 9. 2017 16:02
jenda
Pád Cessny do lesa byl vlastně štěstím v neštěstí, neboť letadlo dopadlo doslova "pár metrů" od skladu chlóru DIAMA. A to by byl teprve pořádný fičák.
1. 10. 2017 08:43
hmmmm
To je pravda. Trh reaguje na všechny otřesy. A LIberec zažívá kvůli neschopnosti mocných zemětřesení.
jízdné
23. 7. 2018 16:05 Sleva ve výši 75 pct z jízdného pro studenty a seniory bude od září platit i v MHD v Jablonci n. N. Pro město to nebude znamenat zvýšení příspěvku.
tanvald
23. 7. 2018 11:05 Tanvald uspěl s odvoláním proti vydání územního rozhodnutí na stavbu vrtů pro geotermální elektrárnu. Krajský úřad věc vrátil k novému projednání.
hokej
23. 7. 2018 06:53 Už ve středu 25. července pořádají Bílí Tygři pro své fanoušky otevřený trénink, po němž bude následovat krátké setkání s vybranými hráči. Více ZDE.
fotbal, jablonec
23. 7. 2018 06:40 Jablonecký tým odstartuje nový soutěžní ligový ročník 2018/2019 až v pondělní televizní dohrávce na hřišti Baníku Ostrava. Fanoušci se mají letos nač těšit. Více ZDE.
reklama
Kalendář
po
út
st
čt
so
ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
červenec
2018
reklama
GENUS PLUS TÝDEN (www.genusplus.cz) nebo (www.tydenvlk.cz) – společný zpravodajský a publicistický server. Provozuje GENUS TV a.s., Rumunská 655/9, 460 01 Liberec, IČ: 48291927. Společnost je zapsána v OR vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem, odd. B, vložka 439. Kontakt: net@genusplus.cz. U nevyžádaných příspěvků považujeme jejich zaslání za souhlas k případnému bezplatnému zveřejnění včetně dodané obrazové informace (foto, video apod.).